Düşünemeyen insan, Batılı Leviathan düzeni ve İslâm’ın direnişi

Postmodernizm, felsefî olarak Batı uygarlığının çöküşünü ama iktisâdî olarak ise dünya üzerinde mutlak hâkimiyet kurmasını sağladı.Batı uygarlığının dünya...

Postmodernizm, felsefî olarak Batı uygarlığının çöküşünü ama iktisâdî olarak ise dünya üzerinde mutlak hâkimiyet kurmasını sağladı.

Batı uygarlığının dünya üzerinde -tabir câizse- mutlak hâkimiyet kurabilmesi, felsefî temellerinin felsefî olarak zayıf olmasıyla mümkün olabilmiştir.


MODERN DÜŞÜNCE: DÜŞÜNEMEYEN İNSAN

“Nasıl yani?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Şöyle izah edeyim: Modern Batı felsefesi, felsefe olarak, dünyanın, eşyanın, insanın ve hakikatin kavranması çabası söz konusu olduğunda zayıf bir felsefedir, derinlikli bir felsefe değildir. Modernlerin de, postmodernlerin de “gücü” buradan geliyor, eğer buna “güç” denirse tabii. Ortada felsefe ya da düşünce olarak aldandırılmayı hak edecek bir çaba da yok, birikim de.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fuat Sezgin’in ufku: Geleceğimizin umut ışığı 25 Eylül 2023 | 176 Okunma Sanatın mimarisi ve tarihin ruhu: Ahlat’ı ve Bitlis’i keşfetmek 24 Eylül 2023 | 122 Okunma Bitlis’te Fuat Sezgin ve Bilim Tarihi Kampı izlenimleri 22 Eylül 2023 | 174 Okunma Batılı Leviathan’a karşı İslâm-Rus ittifakına doğru mu? 18 Eylül 2023 | 540 Okunma Düşünemeyen insan, Batılı Leviathan düzeni ve İslâm’ın direnişi 17 Eylül 2023 | 192 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar