Mursi şehit öyle mi?

Mustafa Kemal hakkındaki idam fetvasını, Mustafa Sabri kaleme almıştı. Vahdettin’in şeyhülislamıydı.

Sarıklı İngiliz kuklasıydı.
Sevr’in imzalanması için özel çaba harcadı. İngiliz Muhipleri Cemiyeti’nin kurucularındandı. Anadolu’daki direnişi kırmak için İngilizler tarafından icat edilen İslam Teali Cemiyeti’nin kurucularındandı.
Kuvayi Milliye’den nefret ediyordu. “Mustafa Kemal ve Ankara hükümeti kahpedir” diyordu. “Kudurmuş haydutlar, caniler” diyordu. “Eyy Allah’tan korkmayan, eyy peygamberden haya etmeyen mahluklar” diyordu. “Bunların dinsizlik derecesi tasavvur edilemez, cenabı hakkın gazabı ve laneti bunların üzerine olsun” diyordu. Milli mücadelenin moralini bozmak için elinden geleni yapıyordu, “İngilizlerin, Fransızların ve sair devletlerin, iki paralık Mustafa Kemal kuvvetinin baskısına boyun eğerek İstanbul’dan çekip gitmelerini, ancak Kemalist Türk aklı kabul edebilir” diyordu. “Yunanlılara fazla zayiat verdirmek bizim için hayırlı ve menfaatli olamaz, İngilizleri kızdırırız, İngiliz gibi muazzam devlete karşı katiyen kazanma ihtimali yoktur” diyordu. “Yunan ordusu halifenin ordusudur, asıl kafası koparılacak mahlukat Ankara’dadır” diyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kuzuların sessizliği Kuzu’nun itirafı... 31 Mayıs 2020 | 3.202 Okunma Yedi yıl önce atılan tweet 30 Mayıs 2020 | 5.637 Okunma İzzet sahibi, karaların ve denizlerin hakimi... 29 Mayıs 2020 | 6.120 Okunma Bir tablo hayal edin 28 Mayıs 2020 | 8.877 Okunma Kadim mesleğe sahip çıkılmalı... 27 Mayıs 2020 | 7.362 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 5 yorum