Mursi şehit öyle mi?

Mustafa Kemal hakkındaki idam fetvasını, Mustafa Sabri kaleme almıştı. Vahdettin’in şeyhülislamıydı.

Sarıklı İngiliz kuklasıydı.
Sevr’in imzalanması için özel çaba harcadı. İngiliz Muhipleri Cemiyeti’nin kurucularındandı. Anadolu’daki direnişi kırmak için İngilizler tarafından icat edilen İslam Teali Cemiyeti’nin kurucularındandı.
Kuvayi Milliye’den nefret ediyordu. “Mustafa Kemal ve Ankara hükümeti kahpedir” diyordu. “Kudurmuş haydutlar, caniler” diyordu. “Eyy Allah’tan korkmayan, eyy peygamberden haya etmeyen mahluklar” diyordu. “Bunların dinsizlik derecesi tasavvur edilemez, cenabı hakkın gazabı ve laneti bunların üzerine olsun” diyordu. Milli mücadelenin moralini bozmak için elinden geleni yapıyordu, “İngilizlerin, Fransızların ve sair devletlerin, iki paralık Mustafa Kemal kuvvetinin baskısına boyun eğerek İstanbul’dan çekip gitmelerini, ancak Kemalist Türk aklı kabul edebilir” diyordu. “Yunanlılara fazla zayiat verdirmek bizim için hayırlı ve menfaatli olamaz, İngilizleri kızdırırız, İngiliz gibi muazzam devlete karşı katiyen kazanma ihtimali yoktur” diyordu. “Yunan ordusu halifenin ordusudur, asıl kafası koparılacak mahlukat Ankara’dadır” diyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzninizle 16 Temmuz 2019 | 1.119 Okunma Çehov’un tüfeği 14 Temmuz 2019 | 8.640 Okunma Bu kadarcık... Rize, Siirt, Erzincan, Kars, Nevşehir, Çankırı, Burdur, Bolu, Çorum, Ağrı, Çanakkale, Sivas 13 Temmuz 2019 | 10.124 Okunma Ümmet 12 Temmuz 2019 | 10.379 Okunma Ali Babacan 11 Temmuz 2019 | 17.285 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 5 yorum