Atatürk’e hakaret etmek, düşünce özgürlüğü öyle mi?

Eminim hatırlarsınız… Akp gençlik kolları başkanı nefretini kusmuş, Atatürk’e alenen hakaret etmişti. “Birisinin babasının ve kendisinin doğum yeri Selanik ise Selaniklidir. Kimse Türk, Atatürk demesin...

Eminim hatırlarsınız…
Akp gençlik kolları başkanı nefretini kusmuş, Atatürk’e alenen hakaret etmişti. “Birisinin babasının ve kendisinin doğum yeri Selanik ise Selaniklidir. Kimse Türk, Atatürk demesin, orijinali Yunan. Türk’e benzemiyor. Keşke Atatürk olmasaydı” demişti.

Bu çirkin sözler üzerine CHP ve bazı sivil toplum kuruluşları suç duyurusunda bulunmuştu. Cumhuriyet Başsavcılığı da dava açmıştı.

Netice? Bu davaya bakan mahkemenin “beraat kararı” verdiği ortaya çıktı.

Nasıl vermiş o beraat kararını? Stalin için Rusya'da “kana susamış yamyam” denilmiş, Stalin'in torunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de “kamusal figürlerin eleştirilmesi normaldir” diyerek reddetmiş, dolayısıyla bizim mahkeme de bu “Stalin kararı”nı örnek göstererek, Akp gençlik kolları başkanı hakkında beraat kararı vermiş.

Yani beraat kararını veren mahkeme, Stalin örneğine atıfta bulunarak, meseleyi “düşünce özgürlüğü” kapsamına sokmuş.

Siz herkesi koyun mu zannediyorsunuz birader?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi lafını duyunca, “ha o zaman mutlaka doğrudur” mu diyeceğiz?

O bahsettiğiniz “Stalin kararı”nın aslında ne olduğunu bilmeden, körü körüne kabul mü edeceğiz?

Siz bizi önüne ne konursa onu yiyen yandaş medya mı zannettiniz?

Yok öyle!

Şimdi en başta bu kararı veren mahkeme, herkes iyi okusun. “Stalin kararı” şudur…

Sovyetler Birliği 1939 yılında Polonya'ya saldırdı, 22 bin subay ve sivili tutukladı. Esir kamplarında tutulan bu 22 bin Polonyalı, 1940 yılında Stalin'in emriyle Katyn Ormanı'nda kafalarına birer kurşun sıkılarak infaz edildi, toplu mezara gömüldü.

Bu hadise tarihe “Katyn Katliamı” olarak geçti.

1990 yılında Gorbaçov, ülkesi adına bu katliamı resmen kabul etti. 1992 yılında Yeltsin, Stalin'in infaz emrinin orijinal metnini Polonya'ya verdi. 2000 yılında Rus hükümeti, Katyn Ormanı'na anıt mezar ve müze inşa etti. 2010 yılında Putin başbakandı, davet etti, Polonya başbakanıyla birlikte Katyn Ormanı'nda ortak anma töreni düzenlendi.

Özetle, Katyn katliamı somut, gerçek, faili belli bir katliamdı.

Rusya'da yayınlanan Novaya Gazeta isimli gazete, 2009 yılında işte bu “Katyn Katliamı”yla ilgili haber yaptı. Stalin'i “kana susamış yamyam” olarak tanımladı.

Stalin'in torunu dava açtı. “Dedeme hakaret edildi” dedi. Yerel mahkeme şak diye karar verdi

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asrın liderimiz “bu kafa” sayesinde dünyanın en şanslı siyasetçisidir... 16 Şubat 2019 | 8.074 Okunma Seçimin hal’i... 15 Şubat 2019 | 12.090 Okunma Dünya lideri manavı 14 Şubat 2019 | 15.569 Okunma Cenap Tezer 12 Şubat 2019 | 6.638 Okunma İzninizle 10 Şubat 2019 | 428 Okunma
TÜM YAZILARI