Filistin Enstitüsü

Filistin çocukluğumuzdan beri canımızı yakan gündemlerden biri. Fakat televizyonda izlenen mezalim karşısında dökülen gözyaşlarıyla, düzenlenen gösterilerdeki haykırışlarımızla orantılı bir bilgilenme düzeyinden mahrumuz ne yazık ki.

Filistinli düşünür Edward Said 1980’de Amerika’da Filistin Sorunu adlı eserini yayınlarken özellikle Batıdaki akıl almaz bilgi eksikliğine dikkat çekiyordu. Kitabında 1880’de ilk siyonist dalgaların kıyılarına vurmaya başlamasından bu güne oluşan tarihi, daha çok da yaşanan, gelecek kuşaklara aktarılan hissiyatı merkeze alıyor. Pınar Yayınları Alev Alatlı çevirisiyle 1985’te kitabı yayınladığında, kahretmenin ötesine geçip ilk aydınlanmayı yaşadığımızı hatırlıyorum. Daha sonra birçok telif tercüme eserle buluştuk. Fakat en sert eleştirilerin bir kısmı tanıklık ve delilleriyle birlikte bazı Yahudi yazarlardan geldi. Birinci ve İkinci İntifadalarda olup bitenleri, haksız işgalin hemen son bulması için çabalayan ve kendi hayatını da riske atan gazeteci Gila Svirsky’den de takip ediyordum mesela.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kadınların saklı derdi 19 Şubat 2020 | 143 Okunma Kısa film ve fotoğrafla göç 12 Şubat 2020 | 36 Okunma Filistin Enstitüsü 05 Şubat 2020 | 37 Okunma Deprem Bakanlığı 29 Ocak 2020 | 64 Okunma ‘Bahçesiz okullar kapatılsın’ 22 Ocak 2020 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar