ÇOK OKUNAN YAZARLAR

18 Mart: Çanakkale ve Paris’te vatan savunması

Yıldırım Koç
Yıldırım Koç Aydınlık Gazetesi
19 Mart 2018 | 45

18 Mart vatan savunması günüdür.

18 Mart 1915 günü Osmanlı ordusunun kahraman subayları ve çoğunluğunu köylülerin oluşturduğu askerleri, İngiliz ve Fransız emperyalistlerine karşı vatanlarını savunarak insanlık tarihini değiştiren bir zafer kazandılar.

18 Mart 1871 günü Almanlara teslim olmaya çalışan Paris burjuvazisine karşı Paris işçi sınıfı ayaklanarak 28 Mayıs 1871 gününe kadar dayanabilecek vatan savunmasını ve ilk işçi sınıfı iktidarını başlattı.

PARİS KOMÜNÜ’NDE VATAN SAVUNMASINI İŞÇİ SINIFI YAPTI

III.Napolyon’un imparatorluğundaki Fransa, 19 Temmuz 1870 günü Prusya’ya savaş ilan etti. III.Napolyon, başkomutan ilan edildi ve ordunun başına geçti. Ancak 2 Eylül 1870 günü Fransız ordusu Sedan’da Prusya’ya yenildi ve 100 bin kişilik ordu, başlarında III.Napolyon’la birlikte Almanlara teslim oldu. Bunun üzerine 4 Eylül günü Paris’te işçiler, öğrenciler, askerler ve Milli Muhafızlar ayaklanarak Fransa’da cumhuriyet ilan etti. 18 Eylül günü de Alman ordusu Paris’i muhasara altına aldı. Bunun üzerine Paris’in yetişkin tüm erkekleri, bir milis gücü olan Ulusal Muhafızlar’a katıldı. 4 ay süren muhasara boyunca Paris’te büyük açlık çekildi. Yakıtın olmaması da büyük sorun yarattı.

İşçilerin silahlanması Paris’teki sermayedarları ürküttü. Bu arada Auguste Blanqui ve arkadaşlarının başarısız darbe girişimleri oldu.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER