Musalla taşının birleştiriciliği

Türkiye’de toplumsal dayanışmanın zirveye çıktığı, farklılıkları bir kenara bırakıldığı, ayrıcalıkların ortadan kalktığı, husumetlerin unutulduğu, sağcı- solcu...

Türkiye’de toplumsal dayanışmanın zirveye çıktığı, farklılıkları bir kenara bırakıldığı, ayrıcalıkların ortadan kalktığı, husumetlerin unutulduğu, sağcı- solcu, dindar-laik herkesin yanyana ve huzur içinde birlikte omuz omuza durduğu yegane bir yer ve an vardır:

Cenazeler…

Bazısına daha yüksek sesle, bazısına mırıldanarak da olsa bu dünyada ne yapmış olursa olsun herkes “iyi bilinir”, herkese “haklar helal edilir.”

Bu o kadar baskın bir kültürdür ki, Kenan Evren’in cenazesinde soruya hakettiği gibi verilmiş “Helal etmiyorum”, “ İyi bilmezdik” cevapları bile pek hoş karşılanmamıştı.

Ölüyle münakaşa edilmez, ceset tekmelenmez.

Dini inancı, rütbesi, makamı ne olursa olsun herkesin taht misali musalla taşında bir namazlık saltanat hakkı vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi’nde ne işim vardı? 09 Aralık 2023 | 64 Okunma 50 yıl önce Filistin kamplarında... 06 Aralık 2023 | 832 Okunma Türkiye neden antidepresana başladı? 04 Aralık 2023 | 739 Okunma “Hayat dalgalar gibi üstümüzden geçecek” 02 Aralık 2023 | 586 Okunma Denizbank 49.500 vuruşta ne anlattı? 29 Kasım 2023 | 2.417 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar