Aile çürürse toplum paramparça olur!

18. yüzyılda İsviçreli Aile Hukuku Uzmanı Prof. Gaston Jezz, Türk aile hayatını incelediği makalesinin sonunda şöyle diyor: “Ben Batılı bir âile hukuku profesörü olarak diyorum ki; Türk milletinin...

18. yüzyılda İsviçreli Aile Hukuku Uzmanı Prof. Gaston Jezz, Türk aile hayatını incelediği makalesinin sonunda şöyle diyor: 

“Ben Batılı bir âile hukuku profesörü olarak diyorum ki; Türk milletinin elinden âile nizâmını alınız, geriye çok bir şey kalmaz.” 

Belli ki, Prof. Gaston Jezz, Osmanlı aile yapısını ve tabii terbiye sistematiğini, Osmanlı Devleti’ni yücelten olgunun temeli olarak görüyor.

O nizamın temel unsurlarını ise şöyle özetliyor:

“Osmanlı âile hayatındaki güzellik, nezâhet ve samimiyet zannetmiyorum ki başka bir yerde olsun. Osmanlı’daki İslâmî hayat, huzurlu bir hayatın zirve noktasıdır. Birbirine sevgi-saygı ile bağlıdırlar… Osmanlı aile hayatı güzelliklerle doludur. Toplumsal yapı edebiyatla süslenmiştir. Hayat şiir gibi yaşanmaktadır. Bütün bunları ailede öğreniyorlar.” 

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asıl sorun patlıcan fiyatı değil, ahlâk erozyonu! 16 Şubat 2019 | 3.577 Okunma “Kültür ihtilâli”nin neresindey iz? 15 Şubat 2019 | 90 Okunma Hâlâ “Kültür İhtilâli”nin etkisindeyiz! 13 Şubat 2019 | 161 Okunma Demokrasi mi, laiklik mi? 12 Şubat 2019 | 1.254 Okunma Şartlar ve umutlar 11 Şubat 2019 | 366 Okunma
TÜM YAZILARI