Türkiye’nin Libya, Azerbaycan, Somali tecrübesi ışığında Yemen’e bakış

Yemen’de gerçekten çözüm ve istikrar isteniyorsa Türkiye’nin Suriye, Libya, Somali ve Azerbaycan’da artık kanıtlanmış çözüm modellerinden dersler almakta fayda var.

Libya halkının çağrısıyla darbe ve işgali engellemek üzere devreye giren Türkiye’nin Libya’da oynadığı rol, uluslararası aktörlerin hatta BM’nin barış ve çözüm tesisi için izlemesi gereken bir model de ortaya koymuş oluyor. Türkiye devreye girmiş olmasa şu anda Libya’da Libya halkının tartışacağı bir şey olmayacak, ya darbe ve işgal tamamlanmış paylaşım konuşuluyor olacaktı. Oysa şimdi Libya halkının bütün taraflarının kendi geleceğini tartıştığı ve tayin etmeye çalıştığı bir model çalışıyor.

Bu sayede şimdi daha önce darbeci Hafter’in aldığı ezici destek dolayısıyla Libya’da hiçbir toplumsal gücü tanımaması yüzünden kurulamayan diyalog masaları tekrar kurulmaya ve işletilmeye başlandı. Geçtiğimiz hafta Tunus’ta başlamış olan Libya’nın geleceğini inşa etmede yol haritası görüşmeleri, Libya’nın bütün kesimlerini temsil etmek üzere 75 kişilik bir heyetle yürütülüyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tunus’ta kendine darbe yapan seçilmiş cumhurbaşkanı 28 Temmuz 2021 | 363 Okunma Taliban’ın inancıyla ters olma arzusu 26 Temmuz 2021 | 216 Okunma Kılıçdaroğlu ile Esed arasında nasıl bir bağ var? 24 Temmuz 2021 | 197 Okunma Bir de kurban penceresinden baksak mültecilere 21 Temmuz 2021 | 74 Okunma Salaklığa yatırım yapmanın politik ekonomisi 19 Temmuz 2021 | 148 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar