Siyonizmin kök ve söz yoksunluğu

İsrail’in zaten 17 yıldır toplama kampı şartları yaşattığı Gazze halkına karşı 34 gündür yürüttüğü vahşice saldırılar dünyanın bütün halkları nezdinde...

İsrail’in zaten 17 yıldır toplama kampı şartları yaşattığı Gazze halkına karşı 34 gündür yürüttüğü vahşice saldırılar dünyanın bütün halkları nezdinde onun itibarını her geçen gün daha da tüketmekte, onun arkasında duran herkesi de yerin dibine geçirmektedir. İsrail’in bir devlet olmadığı her davranışıyla daha da görünüyor. Sadece bolca silah yüklenmiş, kontrolsüz, kaidesiz, köksüz bir örgüt gibi davranıyor.

33 günün sonunda ABD’nin de talebiyle günde 4 saatliğine uygulamayı kabul ettiği “bombardımana ara verme” sözünün ilk uygulamasını yapması beklenen saatlerde yine hastane bombalayarak anlaşmayı ihlal etmiş olması niyeyse bir sürpriz gibi karşılanıyor.

Oysa bu tipik bir İsrail davranış biçimidir. İsrail şimdiye kadar Filistin’le barış görüşmelerinin hepsinde aynı şeyi yaptı. İsrail’den bazı konularda söz almak çok da zor değil. O barış yanlısı gibi görünmek için bazen her türlü sözü verebiliyor. Ama iş o sözlere uymaya gelince onu bağlayan hiçbir sözü olmadığı anlaşılıyor. Onun için söz vermek suya yazı yazmak gibi bir şey.

Filistin’le özellikle ABD’nin arabuluculuğunda yapılmış bütün...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gazze, kalpsiz dünyanın kalbi 04 Aralık 2023 | 131 Okunma İsrail’in deve kuşu propagandası 02 Aralık 2023 | 112 Okunma Kassam Tugayları ve “teknolojik savaş çağında kahramanlığın dönüşü” 29 Kasım 2023 | 479 Okunma Yeni bir dünyada parlamenter görev ve Filistin meselesi 27 Kasım 2023 | 118 Okunma Demokraside Almanya’nın Gazze sınırı 25 Kasım 2023 | 132 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar