Karizma ve Asabiye arasında AK Parti

Değişmeye ve değiştirmeye cesaret etmek, ama sadece zevahiri değil, gerçekten değişmesi gerekeni... Çarpık düzenin payandalarını, esaslarını, gerçek yapısını… Bu, gerçekten...

Değişmeye ve değiştirmeye cesaret etmek, ama sadece zevahiri değil, gerçekten değişmesi gerekeni... Çarpık düzenin payandalarını, esaslarını, gerçek yapısını… Bu, gerçekten büyük cesaret isteyen bir şey.

Dün AK Parti 3. Olağanüstü Kongresini gerçekten de olağanüstü bir atmosfer altında gerçekleştirdi ve Türkiye'nin bütün siyasi geleneklerini, alışkanlıklarını, kurulu yapısını değiştirmeye azmeden bir adımı daha atmış oldu. Cumhurbaşkanlığı makamına 998 gün önce uğurlamış olduğu kurucu genel başkanını, liderini kendi sevdasıyla, kendi partisiyle yeniden buluşturdu.

Görünürde Erdoğan için yapılmış bir düzenleme gibi görünse de bu adım, Türkiye'de gücünü halktan değil oligarşik ilişkilerinden ve kazanımlarından alan aktörlerin vesayetlerine açık olan sistemde çok önemli bir değişim meydana getirmiş oldu. Bunu yaparken, bu aktörlerin güçlerini aldıkları kurulu siyasi habitusları değiştirmek elbetteki en zoruydu.

AK Parti Erdoğan liderliğinde bu habitusları değiştirmeye cesaret etti ve bunu başardı. Erdoğan'ın AK Parti eliyle yapmış olduğu bu değişim hiç kuşku yok Türkiye'nin siyasi geleneklerine yepyeni bir sayfa açmış olacak ve bu sayfa daha yönetilebilir, daha güçlü bir Türkiye'ye armağan edilmiş olacaktır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Macron Avrupa’yı nasıl bir maceraya sürüklüyor? 28 Ekim 2020 | 523 Okunma Teşekkürler Markar Esayan 26 Ekim 2020 | 342 Okunma İslâm İşbirliği Teşkilatı’nın İsrail’le hesabı 24 Ekim 2020 | 285 Okunma Macron sana söylüyorum, İslam Dünyası sen işit? 21 Ekim 2020 | 184 Okunma Türk mallarını boykot neyin aklı? 19 Ekim 2020 | 1.224 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar