Doğu Türkistan’ın sordurduğu soru: Ümera kendi söylettiği ulemadan ne dinler?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yasin Aktay'ın bugünkü (16.01.2022)'' Doğu Türkistan’ın sordurduğu soru: Ümera kendi söylettiği ulemadan ne dinler?'' başlıklı yazısı.

Geçtiğimiz günlerde adına “Dünya Müslüman Topluluklar Konseyi” denilen ve içinde 14 ayrı İslam ülkesinden 30 ilim adamının bulunduğu bir heyetin Çin’e yaptığı bir ziyaretten sonra yaptıkları sansasyonel bir açıklama basına yansıdı. Açıklamada Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelik yaptığı uygulamalar “teröre karşı mücadele” olarak niteleniyor ve Çin’in bu konudaki “başarılı” politikaları takdirkar ifadelerle niteleniyordu.

Doğu Türkistan’da Uygurların yaşadığı zulüm ayyuka çıkmış, bütün dünyanın gündemine artık gizlenemeyecek boyutlarda ve korkunçlukta yansıyorken, üstelik Müslüman ve alim kisveli bir heyetten böyle bir açıklamanın sansasyon uyandırmaması nasıl mümkün olabilirdi?

30 kişilik heyetin bu açıklaması Çin’in bir kamu diplomasisi çalışmasının sonucunda gelmiş. Böyle bir çalışma kapsamında Çin yetkilileri, ülkelerinde ağırladıkları bu şahıslara tamamen propaganda amacıyla hazırlamış oldukları “Terör ve Aşırıcılıkla Mücadele Müzesi”ni gezdirmişler.

Burada “terör ve aşırılık” olarak nitelenen şeyler Uygur halkının asimilasyona karşı sergilediği, hiçbir şiddet içermeyen...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aciz bırakan (Muciz) Kitab’ın resmidir 25 Ocak 2023 | 264 Okunma PKK korumacılığından Kur’an düşmanlığına, İsveç’in derdi ne? 23 Ocak 2023 | 223 Okunma Türkiye’nin seçimi kimler için nasıl bir felaket vaat ediyor? 21 Ocak 2023 | 322 Okunma Suriye’de çözümün yolu Halep’ten geçiyor 18 Ocak 2023 | 466 Okunma Doğu Türkistan’ın sordurduğu soru: Ümera kendi söylettiği ulemadan ne dinler? 16 Ocak 2023 | 427 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar