Beklenen devrim, yaşanan gerçek

O yüzden Devrim Arap halklarında her neye yol açtıysa, Batılı güç merkezlerinde kendi kendine karşı işleyen bir karşı-devrime dönüştü. Kendi ülkelerinde istedikleri demokrasiyi İslam ülkelerinde aslında hiç de istemediklerini gösterdiler.

Adına Arap Baharı denilen sürecin 10. yılı münasebetiyle birçok anma ve anlama etkinliği düzenleniyor. Salgın dolayısıyla çoğu online olarak düzenlenen bu etkinlikler için yaşanılan sürecin isimlendirilmesinden, yaşanılan hadiselerin mahiyetine kadar on yıl her şeyi gözden geçirebilmek ve üzerinde düşünebilmek için uzun bir tecrübe birikimi. Ancak bu süre kuşkusuz insanlığın tarihinde çok küçük bir zaman.

Daha Bahar’ın en güzel görünen sıcak günlerinde Devrimin Tunus halkasının liderlerinden, Münsif el-Mazruki’ye, sonradan Cumhurbaşkanı olarak Ankara’yı ziyaretinde bir konuşmasında, devrimin aksayan yönleri soruluyordu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sen iktidarı muhalifi gördün mü? 08 Şubat 2021 | 15 Okunma Üniversite sosyolojisi 06 Şubat 2021 | 201 Okunma Homo Academicus 03 Şubat 2021 | 456 Okunma 19 yıldır direndiğiniz şeyler de reformdu bayım 01 Şubat 2021 | 1.370 Okunma Akademik yozlaşma veya laubalilik ve şımarıklık sorunu 30 Ocak 2021 | 293 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar