‘Mutlaka döneceğiz’ ya da Nekbe’dir yaramızın adı

Bir İç Anadolu deyimidir: “Yaram dokunulmaya en yakın yerdir.” Küçük ya da büyük olsun öyle bir büyür ki yara, değen ona değer, soğuk önce onu vurur, sıcak önce onu etkiler.Bu yüzden...

Bir İç Anadolu deyimidir: “Yaram dokunulmaya en yakın yerdir.”

Küçük ya da büyük olsun öyle bir büyür ki yara, değen ona değer, soğuk önce onu vurur, sıcak önce onu etkiler.

Bu yüzden sürekli sızlar ve kanar yara; kendi hassasiyetine havale edilmez, kapanmasına ve unutulmasına fırsat verilmez.

Yaranın bir sembole, mecaza, analojiye, teşbihe… konu olması hem kadimliğinden hem de “burada, hep var” oluşundandır.

Böyle böyle kültürleşir yara; fertleri aşıp beldelerde, şehirlerde, coğrafyalarda… hayati problemlerin ortak adı haline gelir.

Bu yanıyla Filistin, Doğu Türkistan, Hindistan, Keşmir, Myanmar… o yaranın -kendi zamanımızda- en çok bilinenleridir ve son yüz yıldır açık yaramız olan Filistin, şimdi Gazze şeridinde, “birleşmiş dünya kafirleri”nin yeni saldırısı altında vicdanları uyandıran en sıcak gündemimizdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İslam mimarisi mescitten başlar 20 Haziran 2024 | 85 Okunma Devlet binasında milletin hak arayışı 18 Haziran 2024 | 59 Okunma Malatya’dan bir kültürel cinayet haberi 15 Haziran 2024 | 129 Okunma Bilge Çocuk dergisi ya da uzaya akan ırmaklar 13 Haziran 2024 | 1.171 Okunma Bir İslami hareket lideri olarak Abdelilah Benkiran’ın vasiyetleri 11 Haziran 2024 | 161 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar