BAE Türkiye’ye şart ileri süreceğine hesap vermeli

Kendisine başka ülkelerde olup biten her şeye müdahale etme hakkı gören BAE’nin bu hakkı nereden aldığını soruyoruz.

Körfez İşbirliği Konseyi’nin Suudi Arabistan’ın Ula şehrinde gerçekleşen olağan zirvesi 3,5 yıldır diğer üyelerin Katar’la yaşadıkları sorunu hal yoluna koyarak sonuçlanmıştı. Bu gelişme üzerine en çok sorulan konu bunun Türkiye ile ilişkilere nasıl etki edeceğiydi. Katar’ın Körfez’in diğer ülkeleriyle ilişkilerini düzeltmesi Türkiye’den uzaklaşmasını mı gerektirecek? Veya bu anlaşmaya Türkiye’nin bakışı ne olacaktı?

Her şeyden önce Körfez’de barışın tesisi, anlaşmazlıkların giderilmesi Türkiye’nin hilafına olan bir konu değil. Türkiye baştan beri Körfez ülkeleri arasında böylesi bir ihtilafın olmasını arzu ediyor değildi. Türkiye’nin Katar’la ilişkileri diğerleriyle arayı bozmak için değildi. Aksine Türkiye ile Katar arasında var olan savunma işbirliği anlaşması gereği Türkiye’nin Katar’a karşı girişilen bir operasyona sessiz kalması mümkün olamazdı, kalmadı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
BAE Türkiye’ye şart ileri süreceğine hesap vermeli 13 Ocak 2021 | 624 Okunma Boğaziçi Üniversitesi adına fark ve imtiyaz talebi 11 Ocak 2021 | 330 Okunma ABD’de darbe ihtimali kimi ağlatır, kimi güldürür? 09 Ocak 2021 | 269 Okunma Muhalefet sahte ilaç pazarlamacısı gibi 06 Ocak 2021 | 182 Okunma Faşizme dönüş yolu kapalı değil miydi? 04 Ocak 2021 | 215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar