İtaatkâr bir direniş

“Sömürgecilik, sömürgecinin askerî, siyasî veya iktisadî gücü ölçüsünde değil, edebî gücü ölçüsünde kökleşir. İktisaden güçlenseniz bile...

“Sömürgecilik, sömürgecinin askerî, siyasî veya iktisadî gücü ölçüsünde değil, edebî gücü ölçüsünde kökleşir. İktisaden güçlenseniz bile, hikâyenizi kim yazıyorsa, efendiniz odur. Tarih de bu hikâyeye dahildir.”

“Üniversite üçüncü sınıfta okurken ziyaret ettiğimiz Cemil Meriç bir tartışmanın sonunu Seneca’dan ilhamla şöyle bağlamış; “Ham insan, maruz kaldığı bütün dert ve kötülüklerin kaynağını dışarıda arar. Biraz olgunlaşmaya başlayınca kendi içine döner ve meselelerin kaynağını kendi hata ve kusurlarında arar. Kemale erince de ne kendisinde arar ne başkalarında!”

Yukarıdaki paragraf Mustafa Özel hocanın Roman Diliyle Emperyalizm kitabından. Mustafa Özel bu kez Türk ve Afrika romanlarındaki sömürgeci zihniyeti incelemiş. Kitapta Avrupalıların sömürgeciliğine karşı yerlilerin yaptığı mücadelenin bir süre sonra neden ve nasıl ‘itaatkâr bir direniş’e dönüştüğünü romanlarda geçen hikayelerle anlatmış.

**

Yerli ve yabancı 14 romanın incelendiği kitapta yer alan şiirler de çok etkileyici.

Şiirler ve kısa hikayeler her zaman daha çok ilgimi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Karıncayı işten atan kim 02 Nisan 2023 | 110 Okunma Rüzgar arkamızda güneş tepemizde 29 Mart 2023 | 48 Okunma Havadan sudan bir konu değil 26 Mart 2023 | 43 Okunma Bitkiler, böcekler ve kovboylar 22 Mart 2023 | 39 Okunma Gelecek senaryoları 19 Mart 2023 | 108 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar