ÇOK OKUNAN YAZARLAR

'Kurtuluş kuruluştadır'

CHP pek ‘uysal’ kalmayacak gibi görünüyor .

Yalçın Bayer
Yalçın Bayer Hürriyet Gazetesi
18 Ocak 2018 | 94

CHP pek ‘uysal’ kalmayacak gibi görünüyor.

Dün Canan Kaftancıoğlu, görevi Cemal Canpolat’tan devraldığı saatlerde eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Atatürkçülük odaklı sert bir çıkış yaparak 13 gün sonra yapılacak kurultayda aday olacağını bildirdi. ‘Ulusalcılık ve Atatürkçülük nedir’in tarifini yaptı; herkesin ‘Nutuk’u okumasını istedi ve “Rehber CHP’dir” dedi. CHP üzerine anlattıkları, bir manifesto idi.

Annesi Gümülcineli, babası Sinoplu olan Kocasakal’ı gür ve coşkulu sesiyle kendisini dinleyenler arasında bazı ADD’li üyeler, bir grup Batı Trakyalı hemşerisi, avukat arkadaşları ve ‘gizli’ CHP’liler vardı. Epeyce bir kadın da dinleyiciler arasındaydı.Kocasakal 10 sayfalık konuşmasında özetle şunları söyledi:

‘BEN her şeyini Cumhuriyet’e, Atatürk’e, bu ülkeye borçlu bir insanım. Bu benim çıkışım bir vicdan haykırışı ve isyanıdır. Aynı zamanda bu açıklamayı Mustafa Kemal’in bir ‘askeri’ olarak yapıyorum. Atatürk’ün askeri olmak emperyalizme karşı olmaktır. Bu askerlik üniformasız, gönüllü bir askerliktir.

Türkiye’nin tek çıkış yolu, Cumhuriyet’in kurucu değerlerine, Atatürk’e geri dönmektir.

Unutanlar veya unutturmak isteyenlere hatırlatırım. CHP, kökü Rumeli ve Anadolu Müdafaai Hukuk Cemiyeti’ne dayanan Milli Mücadele’yi yürütmüş, devleti ve Cumhuriyeti kurmuş, kurucusu Önder Mustafa Kemal Atatürk olan partidir. Sadece bunun değil, dünün ve yarının partisidir.

Cumhuriyet ve Atatürk’le barışık tüm yurttaşların partisidir. Antiemperyalisttir, tam bağımsızlıktan yanadır, halkçıdır, kamucudur, planlamacıdır, üretimden yanadır. Millidir, millicidir....

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER