“Uyanık ol, kendine dost ara"

"Sevincine katılarak seninle neşelenmeyen bir dostu yanından uzaklaştır." Muhammed bin Nadr hazretleri Tebe-i tabiînden olup her yerde hakkı konuşarak, emr-i bi’l-ma’rûf ve nehyi ani’l-münkeri bildirirdi....

"Sevincine katılarak seninle neşelenmeyen bir dostu yanından uzaklaştır."
 
Muhammed bin Nadr hazretleri Tebe-i tabiînden olup her yerde hakkı konuşarak, emr-i bi’l-ma’rûf ve nehyi ani’l-münkeri bildirirdi. Kûfe’de yaşadığı ve orada vefât ettiği bilinmektedir. 
Bu mübarek zatın, Müslim isminde birinden alacağı vardı. Haber gönderip “Falan gün geleceğim, alacağımı hazırla” dedi. O da hazırlığını yaptı. Söylediği gün Müslim’e “Benim sendeki alacağımı hediye etmem, teslim almamdan daha hayırlıdır. Sana onu hediye ettim” buyurdu.
Bir talebesine buyurdu ki: “İlmin evveli sükûttur. Sonra onunla uğraşmaktır. Sonra ezberlemek, sonra onunla amel etmek, sonra da başkalarına öğretmektir.”
Allahü teâlâ, Hazreti Musa’ya (aleyhisselam) “Uyanık ol, kendine dost ara, sevincine katılarak seninle neşelenmeyen bir dostu yanından uzaklaştır. Onunla arkadaşlık yapma, çünkü böyle dost kalbine sıkıntı verir. O, senin dostun değil, düşmanındır. Beni çok an ki, bana şükretmiş olasın ve ben de nimetimi arttırmış olayım” diye vahyetti.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İbâdetlerin kabul olması helâl lokmaya bağlıdır! 19 Kasım 2019 | 37 Okunma Kur’ânın hatmedildiği yere rahmet yağar... 18 Kasım 2019 | 132 Okunma Kalplerin pasını istiğfar temizler 17 Kasım 2019 | 71 Okunma Abdestte kullanılan suya "müstamel su" denir 16 Kasım 2019 | 71 Okunma ''Ferâseti devamlı olan makbûldür...'' 15 Kasım 2019 | 435 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar