“Uyanık ol, kendine dost ara"

"Sevincine katılarak seninle neşelenmeyen bir dostu yanından uzaklaştır." Muhammed bin Nadr hazretleri Tebe-i tabiînden olup her yerde hakkı konuşarak, emr-i bi’l-ma’rûf ve nehyi ani’l-münkeri bildirirdi....

"Sevincine katılarak seninle neşelenmeyen bir dostu yanından uzaklaştır."
 
Muhammed bin Nadr hazretleri Tebe-i tabiînden olup her yerde hakkı konuşarak, emr-i bi’l-ma’rûf ve nehyi ani’l-münkeri bildirirdi. Kûfe’de yaşadığı ve orada vefât ettiği bilinmektedir. 
Bu mübarek zatın, Müslim isminde birinden alacağı vardı. Haber gönderip “Falan gün geleceğim, alacağımı hazırla” dedi. O da hazırlığını yaptı. Söylediği gün Müslim’e “Benim sendeki alacağımı hediye etmem, teslim almamdan daha hayırlıdır. Sana onu hediye ettim” buyurdu.
Bir talebesine buyurdu ki: “İlmin evveli sükûttur. Sonra onunla uğraşmaktır. Sonra ezberlemek, sonra onunla amel etmek, sonra da başkalarına öğretmektir.”
Allahü teâlâ, Hazreti Musa’ya (aleyhisselam) “Uyanık ol, kendine dost ara, sevincine katılarak seninle neşelenmeyen bir dostu yanından uzaklaştır. Onunla arkadaşlık yapma, çünkü böyle dost kalbine sıkıntı verir. O, senin dostun değil, düşmanındır. Beni çok an ki, bana şükretmiş olasın ve ben de nimetimi arttırmış olayım” diye vahyetti.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Hizmet edene hizmet edilir...” 17 Haziran 2019 | 61 Okunma Yemek için misafiri fazla bekletmemeli 16 Haziran 2019 | 55 Okunma Merhametli ve sabırlı kimselerin fazileti... 15 Haziran 2019 | 33 Okunma "Âhiret âlimleri simalarından bilinir" 14 Haziran 2019 | 88 Okunma "O müminler için âhiret saadeti vardır" 13 Haziran 2019 | 48 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar