"Niçin bizden ibret almadın!"

“Kim Mülk sûresini her gece okursa, Allahü teâlâ o kimseyi kabir azâbından korur." Mekkî bin Ebî Tâlib hazretleri büyük kırâat ve tefsîr âlimidir. 355 (m. 966)’da Tunus’ta...

“Kim Mülk sûresini her gece okursa, Allahü teâlâ o kimseyi kabir azâbından korur."
 
Mekkî bin Ebî Tâlib hazretleri büyük kırâat ve tefsîr âlimidir. 355 (m. 966)’da Tunus’ta Kayrevan’da dünyâya geldi. 437 (m. 1045)’de Endülüs’te (İspanya) Kurtuba’da (Cordoba) vefât etti. Mülk sûresinin fazileti hakkında buyurdu ki:
Meyyit kabre konduğu zaman, amelleri onun etrafını sararlar. Allahü teâlâ, o amelleri konuşturur. Ve şöyle derler: "Ey bu kabirde yapayalnız kalan kul! Dostların, çoluk-çocuğun senden ayrılıp gittiler. Bugün senin benden başka bir arkadaşın ve yakının yok.”
Kur’ân-ı kerîmin, kendisini okuyana şefaat edeceğine, kabir azâbını ondan def edeceğine dâir haberler gelmiştir. Bu husûsta Mülk sûresi (Tebareke) bildirilmiştir. İbn-i Mes’ûd (radıyallahü anh) şöyle buyurdu:
“Kim Mülk sûresini her gece okursa, Allahü teâlâ o kimseyi kabir azâbından korur. Biz Resûl-i ekrem (sallallahü aleyhi ve sellem) zamanında bu sûreye 'Mania: Kabir azâbından koruyan' derdik”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ameller imandan parça değildir 19 Mayıs 2019 | 64 Okunma Kendisine cennetten kapı açılan kimse!.. 18 Mayıs 2019 | 59 Okunma Allahtan başka ilâh yoktur!.. 17 Mayıs 2019 | 49 Okunma Gıybet ve iftira hakkında... 16 Mayıs 2019 | 65 Okunma Cömertlik ve güzel huy üzere yaratılanlar 15 Mayıs 2019 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar