Lâzım olmayanı alırsan lâzım olanı satarsın!..

“Sana lâzım olmayan şeyi satın alırsan, lâzım olanı satarsın. Onun için lâzım olmayan şeyi satın alma.” Ebû Musa Sadefî hazretleri Şafiî fıkıh ve kırâat...

“Sana lâzım olmayan şeyi satın alırsan, lâzım olanı satarsın. Onun için lâzım olmayan şeyi satın alma.”
 
Ebû Musa Sadefî hazretleri Şafiî fıkıh ve kırâat âlimlerinin büyüklerindendir. 170 (m. 786) senesinde doğup, 264 (m. 877) senesinde Mısır’da Sadef kasabasında vefât etti. İmâm-ı Şafiî hazretlerinin talebelerindendir. Onun yanından ayrılmazdı. Kendisinden çok hadîs-i şerîf rivâyet etti. İmâm-ı Şafiî hazretlerinin kıymetli sözlerini bildirmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır:
“Kendi tırnağından başkası, senin vücûdunu iyi kaşıyamaz. Bütün işlerini kendin gör. Bir ihtiyâcın için, senin kıymetini bilen birisine git.”
“İnsanları memnun etmek, ulaşılması çok güç bir yüksekliktir (çok zordur). Dînin ve dünyân için sana faydalı olan şeyleri ara, onlara sarıl.”
“Dünyâ işlerinde bir darlığa ve sıkıntıya düşen kimse, ibâdete yönelmelidir.”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Bir ân Rabbinden gâfil olma sakın!.." 25 Eylül 2020 | 98 Okunma Müteşâbih ve muhkem âyet-i kerimeler... 24 Eylül 2020 | 109 Okunma Âlemlerin hepsini de Allahü teâlâ yarattı 23 Eylül 2020 | 75 Okunma “Ey âdemoğlu! Dünyâ sevgisini kalbinden çıkar" 22 Eylül 2020 | 98 Okunma Herkesin huyu değişebilir... 21 Eylül 2020 | 125 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar