Her adımına yetmiş sevap verilenler...

“Bir mümin kardeşinin ihtiyacını karşılamak için giden kimseye, her adımı için yetmiş sevap verilir ve yetmiş günahı affolunur..." İshâk bin Yûsuf el-Ezrâk hazretleri Tebe-i...

“Bir mümin kardeşinin ihtiyacını karşılamak için giden kimseye, her adımı için yetmiş sevap verilir ve yetmiş günahı affolunur..."
 
İshâk bin Yûsuf el-Ezrâk hazretleri Tebe-i tâbiîndendir. Tabiînden hadîs-i şerîfler rivâyet etti. 117 (m. 735)’de Vâsıt şehrinde doğdu. 195 (m. 810)’da orada vefât etti. Naklettiği hadis-i şeriflerden bazıları:
“Azîz ve celîl olan Rabbim, Mekke vadisini altın yapıp emrime verilmesini bana bildirdi. Ben dedim ki: Ey Rabbim, bunu istemem. Bir gün aç, bir gün tok olarak yaşayayım, bu bana yeter. Acıktığım gün, sana tazarrû’ ve niyazda bulunurum. Doyduğum gün de sana hamd eder ve senada bulunurum.”
“Dört şey zorlukla elde edilir: Susmak ki, ibâdetin başlangıcıdır. Tevâzu, çok zikir ve az varlık ile yetinmektir.”
“İyi amel işlemeye, olanca gücünüzle gayret ediniz. Gafletinizden dolayı amelde kusur ederseniz, günah işlemekten sakınınız.”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Sen benden, duâ istemeyecek misin?” 26 Mart 2019 | 39 Okunma Güzel suret ve iyi huylu olanlar... 25 Mart 2019 | 84 Okunma Kur'ân-ı kerim okurken lâzım olan edepler... 24 Mart 2019 | 86 Okunma “Bu vazîfeyi yapacak kuvvete sahip değilim" 23 Mart 2019 | 33 Okunma Mümine lanet etmek onu öldürmek gibidir! 22 Mart 2019 | 48 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar