Garipleri, fakirleri ziyâret etmeli...

Fakirlere, mücâhidlere, mal ile yardım etmelidir. Hayır, hasenât yapmalıdır... Kara Çelebi Mehmed Efendi Halveti tarikatı şeyhlerindendir. İzmir’in Tire ilçesinde doğdu. Cemaleddin İshak Karamanî halifesi...

Fakirlere, mücâhidlere, mal ile yardım etmelidir. Hayır, hasenât yapmalıdır...
Kara Çelebi Mehmed Efendi Halveti tarikatı şeyhlerindendir. İzmir’in Tire ilçesinde doğdu. Cemaleddin İshak Karamanî halifesi Tireli Abdülkerim Efendinin sohbetlerine devam ederek hilâfet aldı. Aydın'a gönderilerek talipleri yetiştirdi ve orada vefat etti. “Metaliu'l-Envar” ismindeki eserinde şöyle anlatmaktadır:
Kavuştuğun hâlleri herkese söyleme! Makam ve servet sahipleri ile çok görüşme! Her hâlinde, sünnete uymaya ve bid'atten sakınmaya çalış!
Sıkıntılı zamanlarında, Allah’tan ümidini kesme, hiç üzülme! İnşirâh sûresinin beşinci âyetinde, meâlen, (Her sıkıntıdan sonra, ferahlık, kolaylık vardır) buyuruldu. Sıkıntılı ve ferahlık zamanında, hâlinde bir değişiklik olmasın! Varlık ve yokluk zamanları, hâlini değiştirmesin. Hattâ, yokluk zamanında neşen, varlıkta da sıkıntın artsın!
Her Müslümanı görünce, (Benim saadete kavuşmam, bunun kalbini kazanmakla ve...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Sizler, insanlar içinde en iyi ümmetsiniz" 02 Ekim 2021 | 25 Okunma Kader üzerinde akıl yürütenler!.. 01 Ekim 2021 | 149 Okunma Küfre düşmekten çok korkmalıdır!.. 30 Eylül 2021 | 174 Okunma “Günahtan tövbe eden günahsız gibidir...” 29 Eylül 2021 | 109 Okunma Allahü teâlâ, her şeyi düzenli olarak yarattı 28 Eylül 2021 | 203 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar