Dinde bir bidat, bir sünneti yok eder!..

"Bidat sahibi bidatinden vazgeçinceye kadar, Allahü teâlâ tövbesini kabul etmez!" Abdullah bin Abdân Ahvâzî hazretleri hadîs âlimidir. Yüzbin hadîs-i şerîfi ezberden bilirdi. İran’ın güneyindeki...

"Bidat sahibi bidatinden vazgeçinceye kadar, Allahü teâlâ tövbesini kabul etmez!"
Abdullah bin Abdân Ahvâzî hazretleri hadîs âlimidir. Yüzbin hadîs-i şerîfi ezberden bilirdi. İran’ın güneyindeki Civâlîk’de doğdu ve 306 (m. 919)’da vefât etti. Naklettiği bazı hadis-i şerifler:
“Siz din âlimleri ve fukahâsı çok, okuyucu ve hatîbleri az, soranları az, cevap verenleri çok bir diyar ve zamandasınız. Bu vaziyet karşısında amel, ilimden hayırlıdır. Yakında bir zaman gelecek, âlimler ve fukahâ, azalacak, konuşmalar çoğalacak, soranlar çok olacak, cevap verebilenler az bulunacak, işte o zaman ilim amelden hayırlıdır.”
“Allahü teâlâ kıyâmet günü, bütün kullarını ve âlimleri diriltir. Sonra âlimlere: (Ey âlimler, ben hâlinizi bilerek, ilmi size verdim, bunu size azap etmek için vermedim. Kusurlarınızı bağışladım. Buyurun Cennete) der.”
“İlimden bir mesele öğrenmek, bütün varlığı ile dünyâdan...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Nefsinizi hayırlı şeylerle meşgûl ediniz!.." 28 Ocak 2022 | 13 Okunma Günâhları küçük görmekten daha zararlı bir şey yoktur! 27 Ocak 2022 | 98 Okunma İlim; nefsi, rûhu ihyâ eder, diriltir! 26 Ocak 2022 | 148 Okunma "Yatağına yatacağın vakit Âyet-el Kürsi'yi oku!.." 25 Ocak 2022 | 659 Okunma Hocasında kusur gören insanların en aşağısıdır! 24 Ocak 2022 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar