Dinde bir bidat, bir sünneti yok eder!..

"Bidat sahibi bidatinden vazgeçinceye kadar, Allahü teâlâ tövbesini kabul etmez!" Abdullah bin Abdân Ahvâzî hazretleri hadîs âlimidir. Yüzbin hadîs-i şerîfi ezberden bilirdi. İran’ın güneyindeki...

"Bidat sahibi bidatinden vazgeçinceye kadar, Allahü teâlâ tövbesini kabul etmez!"
Abdullah bin Abdân Ahvâzî hazretleri hadîs âlimidir. Yüzbin hadîs-i şerîfi ezberden bilirdi. İran’ın güneyindeki Civâlîk’de doğdu ve 306 (m. 919)’da vefât etti. Naklettiği bazı hadis-i şerifler:
“Siz din âlimleri ve fukahâsı çok, okuyucu ve hatîbleri az, soranları az, cevap verenleri çok bir diyar ve zamandasınız. Bu vaziyet karşısında amel, ilimden hayırlıdır. Yakında bir zaman gelecek, âlimler ve fukahâ, azalacak, konuşmalar çoğalacak, soranlar çok olacak, cevap verebilenler az bulunacak, işte o zaman ilim amelden hayırlıdır.”
“Allahü teâlâ kıyâmet günü, bütün kullarını ve âlimleri diriltir. Sonra âlimlere: (Ey âlimler, ben hâlinizi bilerek, ilmi size verdim, bunu size azap etmek için vermedim. Kusurlarınızı bağışladım. Buyurun Cennete) der.”
“İlimden bir mesele öğrenmek, bütün varlığı ile dünyâdan...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“En üstün amel hangisidir?.." 01 Ağustos 2021 | 84 Okunma Câhiller, ölüyü diriltmeyi büyük kerâmet sanır!.. 31 Temmuz 2021 | 118 Okunma İnsanları kurtuluş yoluna kavuşturanlar 30 Temmuz 2021 | 92 Okunma İnsana gelen feyiz önce ruha gelir... 29 Temmuz 2021 | 61 Okunma Akıllı kimse, bir şeyi bulacağı yerde arar! 28 Temmuz 2021 | 63 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar