Allahü teâlâ, tevâzu edeni yükseltir...

Sâlih kimselere tevâzu ettiğin zaman, Allahü teâlâya tevâzu etmiş olursun. Kerküklü Abdurrahman Halis Efendi Kadirî tarikatı büyüklerinden bir zat olup Kerkük’te doğdu ve orada Kadirî yolunu taliplere anlattı.

Sâlih kimselere tevâzu ettiğin zaman, Allahü teâlâya tevâzu etmiş olursun.
 
Kerküklü Abdurrahman Halis Efendi Kadirî tarikatı büyüklerinden bir zat olup Kerkük’te doğdu ve orada Kadirî yolunu taliplere anlattı. 1275 (m. 1858)’de orada vefat etti. Abdülkadir-i Geylânî’nin menkıbelerine dair Şeyh Ali Nurbahşî tarafından yazılan “Behçetü'l-Esrar” ismindeki eseri şerh etti. Bu kitabında şöyle anlatır:

Gavs-ı Azam Seyyid Abdülkadir-i Geylânî buyurdular ki:

Takvâ sahibi mü’minler, Allahü teâlâya ibâdet ederken, zorlanmaya hacet kalmadan yapar. Çünkü ibâdet onun tabiatından olmuştur. O, Allahü teâlâya, içi, dışı ve bütün varlığı ile ibâdet eder. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kur’ân-ı kerime Mushaf demek... 26 Kasım 2020 | 157 Okunma “O altını, ailenin ihtiyâcına sarf et” 25 Kasım 2020 | 143 Okunma Mu'tezile, Cebriyye ve Ehl-i sünnet fırkası... 24 Kasım 2020 | 264 Okunma İslâmiyette niyetin büyük önemi vardır 23 Kasım 2020 | 96 Okunma Allahü teâlâya yakınlık, lezzettir 22 Kasım 2020 | 73 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar