30 milyar lira bile tedirgin etti, 300 milyarı bir düşünün

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin vaatlerinin toplam maliyetinin 300 milyar lirayı bulduğunu dile getirerek, “Bizim 30 milyar liralık ‘önden...

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin vaatlerinin toplam maliyetinin 300 milyar lirayı bulduğunu dile getirerek, “Bizim 30 milyar liralık ‘önden yüklemeli’ vaatlerimiz bile uluslararası piyasaları tedirgin etti. 300 milyar liranın yaratacağı etkiyi düşünün” diye konuştu.

BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Şimşek’le dünyanın en büyük mozaik varlığına sahip Gaziantep Zeugma Müzesi’nde gerçekleşen CNN Türk yayınındayız... Şimşek, öncelikle kurlardaki son dalgayı değerlendirdi: - Son dalga tümüyle küresel. TL, diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırınca daha dirençli kalabildi. Son küresel dalgayı fiyasko ile sonuçlanan “G7 Zirvesi” ile “ticaret savaşları” tetikledi.

ABD’nin parasal sıkılaştırmaya dönük adımlarını artırdığını vurguladı:

- Dünyanın en güçlü ekonomisi olan Çin’in para birimi Yuan’ın bile değeri yüzde 0.5 düştü. Bu, çok rastlanan bir durum değil.
CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova ile birlikte soru sorduğumuz yayında Şimşek’e doları 4.90 TL’ye tırmandıran önceki dalgayı anımsattık, yanıtladı:

- Uluslararası oyuncuların ülkemiz ekonomisine dönük endişelerini arttıran ilk gelişmelerden biri bir reyting kuruluşunun (Standard&Poors) önümüzdeki ağustos ayında yapması gereken değerlendirmeyi nisan ayına çekip not indirmesi oldu.

Merkez Bankası’nın faiz arttırdığına işaret etti:

- Faiz artışı, para politikasını temel endişe kaynağı olmaktan çıkardı.

Araya girip sordum:

- Merkez Bankası faiz artırmakta geç kalmadı mı?

- Ben de zaten, “Merkez Bankamız gecikmeli de olsa gereken adımı attı” dedim. Ama sonuçta para politikası temel endişe kaynakları arasından çıktı.

AK Parti iktidarları döneminde ilk kez bu seçimde popülist görülen paket açtıklarını dikkat çektim, tanımı şöyle yaptı:

- Bizim vaatler bir an...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Güvenli bölge’deki 1 milyon konuta 26.4 milyar dolar gerekiyor 28 Eylül 2019 | 2.311 Okunma Montajı bile 300 milyon euro 16 Eylül 2019 | 203 Okunma Japonlar 2.4 milyar lira yatırdı, boyada bölgesel güç olacak 15 Eylül 2019 | 296 Okunma Arsa verilsin tesis inşaatına 150 milyon lirayı biz buluruz 13 Eylül 2019 | 55 Okunma 20 milyon atık pet şişeden çamaşır makinesi kazanı yaptı 09 Eylül 2019 | 146 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar