Uğur Mumcu ve siyasal destekli gizli örgüt; mafya!...

Sözcü yazarı Uğur Dündar bu hafta 'Uğur Mumcu ve siyasal destekli gizli örgüt; mafya!...' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Aşağıda okuyacağınız yazı, 1993 yılının karlı 24 Ocak sabahı, Ankara’da, evinin önündeki özel aracına yerleştirilen patlayıcılarla şehit edilen büyük araştırmacı gazeteci dostum Uğur Mumcu tarafından, 16 Nisan 1981’de Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde yayımlandı.

Aradan gecen 43 yılda onun “ülkemizde en yaygın, en uzun süre ayakta kalmış, en tehlikeli ve en yoğun siyasal destekli gizli örgüt” olarak tanımladığı “mafya” yok edilemediği gibi, giderek uluslararası bir boyut kazandı. Türkiye yabancı mafya babalarının, uyuşturucu ve fuhuş baronlarının hesaplaşma arenasına dönüştü. 

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük kentlerimizle tatil cenneti yörelerimizde, polisiye filmlere konu olabilecek, kara paraların paylaşımı kaynaklı korkunç cinayetler işlendi.

İçişleri Bakanlığı değişikliğinden sonra aralıksız yapılan operasyonlardan anlıyoruz ki dünyada kırmızı bültenle aranan ne kadar suç örgütü liderleri varsa kapağı Türkiye’ye atmış.

Ülkemiz dünyanın azılı kriminalleri için adeta genel kurul toplantısı yapabilecekleri korunaklı bir alan olmuş!..

★★★

Şehit edilişinin 31. yıldönümünde sevgi, saygı, özlem ve rahmetle andığımız Mumcu’nun 43 yıl önce bugünleri anlattığı ve mafyanın siyasi bağlantılarına dikkat çektiği o yazısı:

“Önceki gece televizyonda Uğur Dündar’ın “Günlerin Getirdiği” adlı programını herhalde izlemişsinizdir. Dündar, bu programda gerek Gaziantep’teki kaçakçılığı, gerekse İskenderun’da “Soğukoluk” adı verilen fuhuş ve eğlence örgütünü gözler önüne serdi. Bu program nedeniyle TRT yönetimi ile Uğur Dündar’ı yürekten kutlarız.


★★★

İzlediğimiz program genel olarak “mafya” olarak andığımız yeraltı dünyasının, yoksul genç kızları ne gibi yollarla ağlarına düşürüp, bu kara yazgılı insanları nasıl kullandıklarını unutulmaz görüntülerle ortaya koydu.

★★★

Kabul edelim ki Türkiye’de yıllarca, yasa ve devlet tanımayan yeraltı dünyasının kuralları egemen oldu. Uyuşturucu madde, silah, sigara ve yedek parça kaçakçılığından başlayıp, eğlence ve fuhuş ticaretine kadar uzanan suç örgütleri, siyaset dünyası ile içlidışlı ilişkilerle ayakta kalmayı becerdi. Silah kaçakçılarından gazino patronlarına kadar uzanan bir kirli çizgi, Türk mafyasının parmak izlerini yansıtmaktadır.

★★★

Uğur Dündar’ın programında izledik. Gazino patronlarının “acenta” dedikleri bir “fuhuş örgütü” çeşitli yollarla genç kızları aldatıp kaçırıyor. Ve bu genç kızlar bu örgüt tarafından uyuşturucu haplarla bayıltılıp, Soğukoluk’taki  fuhuş ve eğlence merkezine getiriliyor. Artık buradan kaçıp kurtulmak olanaksızdır. Gizli dehlizler, mağaralar yapılmış, muhafızlar ve eşkıya kiralanmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Almanya’daki gurur tablosu... 24 Şubat 2024 | 101 Okunma Efsanevi CHP belediye başkanının sarsıcı istifa mektubu 16 Şubat 2024 | 2.376 Okunma Erzincan felaketinin sorumlularını açıklıyorum!.. 15 Şubat 2024 | 696 Okunma Kutuplaştırmaya karşı bütün vatandaşları kucaklayan “vicdan kardeşliği” İmamoğlu’na yeniden kazandıracak!.. 10 Şubat 2024 | 151 Okunma LÖSEV mucizesine imza atan Dr. Üstün Ezer, ağır yaralı Hatay’ı da ayağa kaldırmaya talip oldu... 09 Şubat 2024 | 120 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar