Padişah Vahdettin kaçtığı San Remo’da sefalet içinde mi yaşadı?..

Son günlerde Atatürk düşmanları “Sultan Vahdettin sürgünde çok sıkıntı çekti, sefalet ve yoksulluk içinde yaşadı” söylemini daha sık kullanır oldular.Peki gerçekten de Vahdettin, yurt...

Son günlerde Atatürk düşmanları “Sultan Vahdettin sürgünde çok sıkıntı çekti, sefalet ve yoksulluk içinde yaşadı” söylemini daha sık kullanır oldular.

Peki gerçekten de Vahdettin, yurt dışında sefalet içinde mi yaşadı?

Emekli general ve akademisyen Naim Babüroğlu’nun  “Yalanlar ve Gerçekler” kitabını okuyanlar, bunların birer yalandan ibaret olduğunu görürler.

Bakın Vahdettin, yurdundan düşman savaş gemisiyle kaçıp yerleştiği San Remo’da, nasıl bir yaşam sürmüş:

★★★

“Son Osmanlı Padişahı Mehmed Vahdettin, 17 Kasım 1922 günü, oğlu Ertuğrul, 5 eşi, doktoru, müzik hocası, başmabeyincisi, iki sekreteri, sandık dolusu mücevher ve 3.000 Osmanlı altın lirası ile sarayından gizlice alınarak, İngiliz Malaya savaş gemisiyle Malta Adası’na götürülmüş, ancak makamından istifa etmediğini açıklamıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Efsanevi CHP belediye başkanının sarsıcı istifa mektubu 16 Şubat 2024 | 1.893 Okunma Erzincan felaketinin sorumlularını açıklıyorum!.. 15 Şubat 2024 | 695 Okunma Kutuplaştırmaya karşı bütün vatandaşları kucaklayan “vicdan kardeşliği” İmamoğlu’na yeniden kazandıracak!.. 10 Şubat 2024 | 151 Okunma LÖSEV mucizesine imza atan Dr. Üstün Ezer, ağır yaralı Hatay’ı da ayağa kaldırmaya talip oldu... 09 Şubat 2024 | 120 Okunma Yardım kampanyasında depremzedelere 30 milyar liralık bağış sözü verenler neredeler? 08 Şubat 2024 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar