Ertuğrul Akbay...

Onunla son olarak, 7 Kasım 2017’de görülen SÖZCÜ duruşmasında yan yana gelmiştik. Gazetenin sahibi oğlu Burak Akbay ve çalışanlarının uğradığı haksızlık karşısında çok...

Onunla son olarak, 7 Kasım 2017’de görülen SÖZCÜ duruşmasında yan yana gelmiştik.
Gazetenin sahibi oğlu Burak Akbay ve çalışanlarının uğradığı haksızlık karşısında çok üzüntülüydü.
Öyle ki ifadesini verirken gözyaşlarını tutamamış ve “SÖZCÜ bağımsız, Atatürkçü bir gazetedir. Biz de Atatürkçü bir aileyiz. Ne benim, ne oğlumun, ne de ailemde bir ferdin, FETÖ ile en ufak bir ilgisi olamaz. Zaten SÖZCÜ Gazetesi ilk gün, Atatürk’ün mavi gözleriyle çıkmıştır. FETÖ iddiasını şiddetle reddediyorum” demişti.
O gün Gökmen Ulu kardeşim tahliye edilince, hepimiz davanın sonuna gelindiğini düşünüp sevinmiştik.
Ben de yaşadığım kent İzmir’e sevinç ve umutla dönmüştüm.

★★★

Ama sonra ek bir iddianame daha hazırlandı ve dava uzadı.
Metin Yılmaz, Emin Çölaşan, Necati Doğru, Mustafa Çetin ve Yücel Arı gibi mesleğimizin yüz akı arkadaşlarımız da yargılananlar arasına dahil edildiler.
Bu arada yandaş bir yayın kuruluşunun tetikçileri iftiralarla hepimize yaylım ateşine başladılar.
Ertuğrul’u, Ergenekon ve Balyoz gibi FETÖ kumpaslarındaki yöntemleri kullanarak, firari  FETÖ’cülerle  sosyal medyada iletişim halindeymiş gibi gösteren sahte yazışmalarla vurmaya kalktılar!
Hemen savcılığa suç duyurusunda bulundu, Türkiye’nin en saygın bilirkişilerinden kumpası ve sahteciliği belgeleyen raporlar aldı, davalar açtı ama bunların sonucunu göremeden ansızın aramızdan ayrıldı.

★★★

Kendine özgü, benzeri bulunmayan bir gazeteciydi.
Çalıştığı Günaydın Gazetesi’nin tirajının 1 milyona vurmasında büyük payı olan çok çarpıcı röportajlar yapmıştı.
En umulmadık yerlere gider, saraylara ve devlet başkanlarının yanlarına kolayca girer, konuşturulması çok zor insanlara, çarşaf çarşaf yayımlanan laflar söyletirdi.
Bir bakardınız Ertuğrul, Afrika’da Pigme’lerin arasında, onların bilinmeyen yönlerini anlatıyor, bir başka günde ise Kafkasya’da 100 yaşını aşan insanlarla birlikte, uzun yaşamın sırlarını çözmeye çalışıyor!..
Ya da yurt dışına kaçan bir bankere, kimlerden hangi vaatler ve garantilerle ne kadar para topladığını ve onları hiç beklemedikleri bir anda yüzüstü bırakıp kayıplara nasıl karıştığını tüm içtenliğiyle itiraf ettiriyor!..
Hiçbiri olmazsa, günlük gelişmelerde meslektaşlarına haber atlatıyor ama kendisi asla haber atlamıyor!..

★★★

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzninizle 24 Mayıs 2019 | 110 Okunma Pontus kumpasının geçmişi var!.. 23 Mayıs 2019 | 953 Okunma İmamoğlu niçin bu kadar seviliyor? 22 Mayıs 2019 | 331 Okunma Cumhuriyet’in temelleri 19 MAYIS 1919’DA kurulmaya başlandı!.. 19 Mayıs 2019 | 47 Okunma Uğur Dündar belgeselinin gösterimi başlıyor!.. 18 Mayıs 2019 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar