Yaz yorgunu telefonlarınız için harekete geçin

Yazın çektiğiniz fotoğraf ve videolardan dolayı telefonunuz depolama konusunda uyarılar verebilir. Bir kazaya uğramadan hafızayı boşaltmak için değerli anları silmeye başladıysanız veya fotoğraf ya da video...

Yazın çektiğiniz fotoğraf ve videolardan dolayı telefonunuz depolama konusunda uyarılar verebilir. Bir kazaya uğramadan hafızayı boşaltmak için değerli anları silmeye başladıysanız veya fotoğraf ya da video çekemez hale geldiyseniz hemen çözüm bulmalısınız. Müzik ve filmlere online servislerden ulaşabilirsiniz ama kişisel video ve fotoğraf arşivinize bir daha ulaşamamak sizi ve sevdiklerinizi üzebilir.
Üstelik telefonunuz, Apple iPhone'daki gibi hafıza kartı kabul etmiyorsa, bulutta veya fiziksel bir ortama depolamak zorunda kalabilirsiniz. Bunlar yeterli olmuyorsa, eskiye dönerek kağıda baskı da yapabilirsiniz. Ama biz şimdilik çareyi depolamakla çözelim.

HER CİHAZDAN ULAŞIN
Dijital kuşaklar için mahremiyet duygusu farklı. Selfie fotoğrafları ve videoları sosyal ağlarda paylaşmaktan çekinmiyorlar. Aslında özel depolama isteği mahremiyet duygusunun bir sonucu. Eğer mahremiyet duygusu ve özel anları kaybetmeden saklama tutkunuz varsa işi sadece sosyal ağ bulutlarına bırakamazsınız.Bulutta depolama her geçen gün daha iyi bir seçenek olarak ortaya çıkıyor. Artan internet hızları ile istediğiniz cihazdan ulaşılması da cazip gelebilir. Üstelik bulut hizmeti çalınma ve kaybolmaya karşı da iyi bir alternatif. Dijital kuşaklar bu seçeneğe her zaman daha sıcak bakıyor. Hatta doğrudan sunulan seçenekler üzerinden fotoğraf ve videolarını kaydetme yoluna gidiyor. Ancak kendinizi "fiziksel olarak depolamayla güvende hissetmiyorum" diyen eski kuşağa ait hissediyorsanız sabit disk ve flaş depolama ürünleri de hizmetinizde.
Fotoğraf ve video arşivim benim için önemli diyorsanız, her iki tarafa da kopyalayabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken güvenilir bir cihaz ve bulut depolama servisi aldığınızdan emin olmalısınız.

YÜZ TANIYAN FOTOĞRAF BULUTU
Buluta depolama yapanlara akıllı telefon platformları depolama seçeneği sunuyor. 5 GB ile 15 GB arasında ücretsiz depolama hakkı sunan bulut hizmetlerinin de aylık veya yıllık depolama seçenekleri var. Türkçe hizmet veren bulut depolama hizmeti, aldığınız hizmetle ilgili sorun çıktığında çözümü kolaylaştırırken TL olarak ödeme olanağı sunan servisleri kullanmaya gayret edin.
Sadece fotoğraf için depolama hizmeti alacaksanız, arşivleme kolaylığından faydalanabilirsiniz. Yani fotoğrafları yüzlere göre fotoğraftaki kişiler, çekildiği konum, tarih gibi detaylarla arama yapmanız mümkün. Google, fotoğraf uygulamasıyla sınırsız bir alan verirken kişisel verilerinizi, veri karşılığı kullanmanıza izin veriyor.
Fotoğraf ve video arşivlerinden yüz ve ses tanıma, konum ve tarih bilgileri gibi önemli bir veri havuzu oluşuyor. Bu konuda her seçeneğe evet demeden kullanıcı sözleşmesine bakmanızda fayda var.

KÜÇÜK, HAFİF AMA DEV DEPOLAMA
Harici depolama cihazlarında akla sabit diskler gelirdi. Hâlâ da sabit diskler en yoğun kullanılan depolama aracı. Özellikle 2 TB üstü depolamada sabit diskler hâlâ rakipsiz. Eğer ihtiyacınız USB bellekten fazla, sabit diskten azsa farklı seçenekler öne çıkıyor.
Hızı, dayanıklılığı ve uygun maliyetiyle SSD bellekler de öne çıkıyor. Geçtiğimiz haftalarda kullanmaya başladığım Samsung T5, SSD (Solid State Drive-Katıl Hal Sürücüsü) belleğin yeteneklerini keşfetmeye çalıştım. Eğer fotoğraf ve video işi yapıyorsanız, T5'in küçüklüğü ve kolay taşınmasının yanında hızı çok etkileyici. Maksimum 540 MB/sn'lik bir hız sunan yeni T5, fotoğraf video içerik üreticilerin en çok ihtiyacı olan şeyi sunuyor. Yani birkaç saniyede yüksek çözünürlüklü yüzlerce fotoğrafı ve 30 dakikalık fotoğrafı aktarabilirsiniz.YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kansere karşı nano ilaç geliyor 23 Ocak 2022 | 131 Okunma Girişim yatırımlarında 1.5 milyar dolarla tarihi rekor kırıldı 21 Ocak 2022 | 35 Okunma Metaverse evreninden yeni fısıltılar 16 Ocak 2022 | 79 Okunma Teknoloji şirketleri devleri geçti 14 Ocak 2022 | 66 Okunma Eureka Park 2022’de 28 Türk girişimi sahneye çıktı 09 Ocak 2022 | 24 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar