Telefonum soruyor, kimsin sen

Telefon ve uygulamalar kimliğimizi nasıl tanıyor? Akıllı telefon ve bilgisayarda bedava diye kullandığımız uygulamalar, bizi veri trafiğinden tanıyarak elde ettiği bilgiyi gelire dönüştürüyor. Aslında...

Telefon ve uygulamalar kimliğimizi nasıl tanıyor? Akıllı telefon ve bilgisayarda bedava diye kullandığımız uygulamalar, bizi veri trafiğinden tanıyarak elde ettiği bilgiyi gelire dönüştürüyor. Aslında kullandığımız servisler ücretsiz değil. Karşımıza çıkan reklamlar da tesadüf değil.
Kişisel verilerin gizliliğine ilişkin hassasiyet her gün biraz daha artarken AB bu konuda önlemler almaya başladı. Her uygulamanın izinsiz topladığı veriler için sıkıntılar yüksek sesle söylenmeye başladı.
Peki uygulamalar bizi nasıl tanıyor? Akıllı telefon, tablet ve bilgisayarda kullandığımız uygulamalar bizi tanıdıkça kullandıkları yapay zeka teknojilerini geliştirerek bir sonraki isteğimizi tahmin etmeye çalışıyor. GPS ve baz istasyonu bilgisiyle konum bilgimizi, ne sıklıkla nereleri ziyaret ettiğimizi ya da hareketsiz kalma süremize göre ev ve iş adresimizi öğrenebiliyorlar. En çok yazıştığımız en çok paylaştığımız insanlar bizim kim olduğumuzu ele veriyor. Yani anlık yazışmalar, gruplarda paylaşılanlar "bana takip ettiğin arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim" sözünü dijital ortamda hatırlatıyor. Beğendiğim, kızdığım, üzüldüğüm her şey kayıt altında. Beğendiğim renk, markalar ve filmler tüketim alışkanlıklarıma ait önemli ipuçları veriyor.
Yani sevdiklerimi bilerek tekliflerini isabetli yapmaya başlıyor. Aslında bizi ailemizden eşimizden daha iyi tanıyan bir canlı varlığı cebimizde büyütmeye devam ediyoruz.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kansere karşı nano ilaç geliyor 23 Ocak 2022 | 143 Okunma Girişim yatırımlarında 1.5 milyar dolarla tarihi rekor kırıldı 21 Ocak 2022 | 35 Okunma Metaverse evreninden yeni fısıltılar 16 Ocak 2022 | 79 Okunma Teknoloji şirketleri devleri geçti 14 Ocak 2022 | 67 Okunma Eureka Park 2022’de 28 Türk girişimi sahneye çıktı 09 Ocak 2022 | 24 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar