Telefon göz kulak oldu

Akıllı telefonlar 10 yılda önemli bir evrim geçirdi. Artık telefonu kulağımıza götürmekten çok, gözümüzün önünde tutuyoruz. Akıllı telefonların yetenekleri arttıkça...

Akıllı telefonlar 10 yılda önemli bir evrim geçirdi. Artık telefonu kulağımıza götürmekten çok, gözümüzün önünde tutuyoruz. Akıllı telefonların yetenekleri arttıkça kullanıcıların talepleri de artmaya başladı. Telefonların ekranlarındaki değişim bile tek başına incelenmeye değer. Çözünürlük artarken ekranların hem boyu hem eni uzadı. Atyapıda farklı frekansların desteklenmesi için antenlerin sayısı da arttı. İşlemcilerin hızı ve performansı artarken aynı anda birden fazla iş yapmaya başladılar.

KAMERALAR HER YERDE
Kameraların 10 yılda geldiği noktayı anlamak için fotoğraf makinesi satışlarının nasıl azaldığını görmek sanırım yeterli olur. Akıllı telefonla özçekim (selfie) yapmayan genç kullanıcı neredeyse yok gibi. Sadece telefonlar değil yaşam tarzımız da değişti. Bu değişimlerin kimi olumlu, kimi olumsuz sonuçlar doğurdu. Telefon ekranına bakarken, fotoğraf ve video çekerken hayatı ıskalayan insanların sayısı arttı. Tüm mobil işletim sistemlerinde engelli insanlar için özel uygulamalar olduğu gibi girişimcilerin uygulamaları da yeni çözümler oluşturuyor. Göz bebeklerinden, işaret dilinin algınlanmasına kadar pek çok uygulama ve teknolojiler var. İletişim, engelli insanlarla diğerlerini eşitleyen en önemli araç. İnternetteki servislerle engelli ya da engelsiz herkes aynı hizada toplanıyor.

EKRANI BÖL BİLGİSAYAR GİBİ ÇALIŞ
Android sistemi ve Huawei'nin kendi geliştirdiği özel arayüzü, en yeni sürümü EMUI 5.1'de telefon ayarlarına erişmek için kullanılan adım sayısını azalttı. Kullanıcılarının, Huawei P10'da bulunan yüzde 90 özelliğe 3 veya daha az adımla ulaşmasını sağlayarak hız ve verimi artırıyor. Parmak izini saliseler içinde tanımlayan "parmak izi okuyucusu" ile kullanıcıların güvenli şekilde telefon kilidini açmalarını sağlıyor. P10, en sık kullanılan uygulamaları sistemin herhangi bir yerinden başlatmayı mümkün kılan parmak boğumu hareketlerini tanımlanma özelliğini sunuyor. Çizilen sembollerin ayarlardaki seçili uygulamaya atanmasıyla anında istenen uygulamaya ulaşabilme, ekran görüntüsü alabilme ve iki farklı uygulamayı ekranı bölerek kullanabilme imkânı veriyor. Akıllı optimizasyonla kullanıcı alışkanlıklarını, en favori ve en sık kullanılan uygulamaları saptayarak daha fazla işlemci ve bellek ayırıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kansere karşı nano ilaç geliyor 23 Ocak 2022 | 47 Okunma Girişim yatırımlarında 1.5 milyar dolarla tarihi rekor kırıldı 21 Ocak 2022 | 34 Okunma Metaverse evreninden yeni fısıltılar 16 Ocak 2022 | 79 Okunma Teknoloji şirketleri devleri geçti 14 Ocak 2022 | 64 Okunma Eureka Park 2022’de 28 Türk girişimi sahneye çıktı 09 Ocak 2022 | 24 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar