Kullanım kültürüyle siz de rahat edin çocuklarınız da

Her gün milyonlarca evde, "Bırak evladım şu telefonu elinden" sözü ailelerin ağzından düşmüyordur. Aslında ihtiyacınız; çocuğunuzun bir kullanım kültürüne sahip olması....

Her gün milyonlarca evde, "Bırak evladım şu telefonu elinden" sözü ailelerin ağzından düşmüyordur. Aslında ihtiyacınız; çocuğunuzun bir kullanım kültürüne sahip olması. Arkadaşlarınızla yemek yerken, henüz bir veya iki yaşındaki çocuğunuza susması için verdiğiniz tablet ya da telefonu, beş yaşında da söylediğinizde bırakmasını beklemeyin. Kendinize karşı dürüst olursanız tutarlı anne baba olmak kolaylaşır.

OKULDA İŞ DAHA ZOR
Çocuğun okula veya kreşe başlamasıyla sorun çözülemez hâl alabiliyor. Siz belirlediğiniz kurallara uysanız bile çocuğunuz yaşıtlarından etkilenebilir. Sonuçta ailelerin farklı davranışlarını okullarda aynı potada eritmek kolay değil. Okullar da bu sorunu ortadan kaldırmak için tümüyle yasaklamaya gidiyor. Çocuğa telefon almak için 11 yaş doğru gibi görünüyor. Ancak çocuğunuzun her cihazı için kullanım kültürü sorumluluğunuz var. Android veya iOS tabanlı bir telefon ya da tablete sınırlamalar getirmek zor değil. Yeni kullanım kültürünün oluşması için Google ve Apple da harekete geçti. Sınırlamalara kendinizden başlayın. Çünkü çocuğunuz karşısındakiyle konuşurken bir anda gözünü telefona kaçırabileceğini anne babadan öğreniyor. Sizler için de eğitimden eğlenceye kadar farklı konuda uygulamalar var.

ZAMANI VERİMLİ KULLANMAK İÇİN
Hem ebeveynler hem de çocuklar, akıllı telefondaki bir sosyal ağ uygulamasında arkadaşlarını yanıtlarken veya oyun oynarken zamanın nasıl geçtiğini farketmeyebilir. iOS 12 ile Apple cihazlarının yeni ekran süresi özelliği ile ebeveynler ve çocukların, uygulamalar ve web sitelerini kullanırken hangi cihazda ne kadar süre geçireceğine ve bu zamanı yönetmelerine yardımcı oluyor. Böylece zamanı verimli kullanmak mümkün. Çocuğunuzun kullandığı uygulamaları ne kadar süre kullanacağını belirlemek için Android P güncellemesiyle zaman ayarı kullanabiliyorsunuz. Örneğin 60 dakika olarak belirlediğiniz YouTube uygulaması süre dolunca yeniden açılamıyor. App Timer dediğimiz basit bir uygulama, çocukların doğru kullanım kültürü kazanmasını sağlıyor.

ÇOCUKLARA LÜTFEN DEMEYİ ÖZENDİRECEK
Dijital cihazlarla ilk kez tanışan çocukların doğru alışkanlıklar kazanmasını isteyen Google, sesli asistan kullanımında please (lütfen) demeyi özendiriyor. Google Asistan, kibar konuşmayı teşvik etmek için kullanılıyor. Google, YouTube gibi servisleri kullanırken farkındalık oluşturacak yeni bilgiler de sunmaya başlıyor. YouTube servisinin izlenme süresinin bilgisini vererek konunun kullanım kültürünün oluşmasına katkı sağlıyor.

HAFTALIK KULLANIM RAPORU ALIN
Ebeveynler, ekran süresi özelliği ile haftalık kullanım raporları alabiliyor. Ayrıca belirli bir uygulamanın ne kadar kullanıldığını, bildirimleri ve cihazların kullanılma sıklığını görebiliyorlar. Bu özellik ebeveynlerin çocukların hangi uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar zaman geçireceklerini belirlemelerine de yardımcı oluyor. Ebeveynler ayrıca, çocuklarının kullandığı uygulamalara, gün ve süre ayarı da yapabiliyorlar: hafta sonu daha fazla kullanmalarına izin vermeleri gibi. Ekran süresi özelliği, uygunsuz içerik, satın alma işlemleri, indirmeler ve gizlilik ayarlarını da sınırlıyor. Ayrıca yaşa göre filmleri, kitapları ve uygulamaları belirlemek ve engellemek de çok kolay. Ekranlardan biraz uzaklaşmak isteyenler için ekran süresi, atıl süre özelliğini de sunuyor. Atıl süre özelliği, uyku, kitap okuma, aile ile vakit geçirme ya da konsantrasyon gerektiren durumlarda, uygulamaları engellemek ve bildirimleri almamanızı sağlıyor.

SÜREYİ AŞARSANIZ UYARI GELİYOR
Akıllı telefon veya tablette kullanım kültürüne yeni işletim sistemi güncellemeleri de katkı sunuyor. Google Android güncellemesinin bu değişim için yenilikleri var. Bu konuda Android P'nin, sürekli kullanım bilgisi alabileceğiniz Dashboard ile uygulamaları sınırlayan App Timer özellikleri aklınızda bulunsun. Dashboard'la uygulamalarda ne kadar bildirim alacağınızı belirliyorsunuz. Yani cihazınızla harcadığınız vakti gösteriyor. Yani sınırlamaya kendinizden başlıyorsunuz. App Timer'la uygulamalara süre sınırı getirebiliyorsunuz. Süreyi geçerseniz uyarı alıyor ve simge griye dönüşerek süreyi aştığınız hatırlatılıyor.

ANNE BABALARA ONLİNE UYARI GELDİ
Anne babaların, çocuklarını online ortamda takip ederek güvende olmasını sağlayan yazılımlar tehdit olabiliyor. İngiltere'deki güvenlik araştırmacısı Robert Wiggins'in iddiasına göre Amerika'da bir milyondan fazla kullanıcısı olan telefon uygulaması TeenSafe, binlerce kullanıcının kişisel verisini, güvenlikten yoksun bir Amazon sunucusunda saklıyordu. Bu, dikkate değer bir sızıntıya yol açtı. Hem Android hem de iOS cihazlarından indirilebilen uygulama, çocukların sosyal medya mesajlarının, arama motorlarındaki aramalarının ve indirdiği uygulamaların ebeveynleri tarafından takip edilebilmesi için tasarlanmıştı. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, çocuklarını risklere karşı güvende tutmak isteyen ebeveynleri, kullandıkları uygulamaların güvenliği konusunda uyarıyor.


4 KAMERALI EĞLENCE CANAVARI ORTAYA ÇIKTI
Akıllı telefon seçerken, kamera seçer gibi davrananların sayısı az değil. Samsung, yeni A serisi telefonlarda 4 arka kameralı A9 ile 3 arka kameralı A7 modelini tanıttı. Samsung Galaxy A9'a dünyanın ilk dört arka kameralı akıllı telefonu niteliğini kazandıran kameralar şöyle: 24MP'lik ana kamera, 8 MP'lik 120 derece ultra geniş açı kamera, 10MP'lik tele kamera ve canlı odak özelliği sunan 5MP'lik kamera. Galaxy A9, farklı işlevlere sahip 4 arka kamerası ve gelişmiş yazılımıyla anında uyum sağlayarak fotoğraf ve video çekmenizi kolaylaştırıyor. Dört lens, nefes kesen görüntüler yakalama ile paylaşmanın daha fazla yoluyla tanıştırıyor. Galaxy A9'un 4 kameranın performansına dayanıklı 3 bin 800 mAh bataryası uzun süre kesintisiz performans keyfi sağlıyor. Galaxy A9'un 128 GB depolama alanı, 6GB Ram ve 512GB'a kadar genişletilebilir hafızası ise, istediğiniz her şeyi çekip telefonunuzda daha fazla görüntü saklayabilmenize imkan veriyor.

A7, KASIMDA TÜRKİYE'DE
Galaxy A7,8MP 120 derece ultra geniş açıya sahip lensi ile dünyayı olduğu gibi yakalıyor. Galaxy A7'nin canlı odak özelliği, etkileyici fotoğraflar yakalamanız için bokeh efektini ayarlamanıza izin vererek alan derinliğini kontrol etmenizi sağlıyor. Galaxy A7'nin 24MP lensi, loş ışık ortamlarda dört pikseli tek bir pikselde birleştirerek fotoğraflarınıza daha fazla ışığın girmesini sağlıyor. Galaxy A7, kasım ayında Türkiye'de Samsung ve Türk Telekom mağazalarında satışa sunulacak. Ultra geniş açıdan bak: 120 derecelik bir açı ile dünyaya bakmanızı sağlıyor. Görsel zeka özelliği ise çektiğiniz nesneyi tespit ederek, en iyi fotoğraf için gerekli ayarları anında yapıyor. Uzakları yakınlaştırarak bak: Tele kamerası, 2X Optik zoom özelliği sayesinde, uzaktaki nesnelerin fotoğraflarını görüntü kalitesinden taviz vermeden çekiyor. Yüksek kalitede yakın plan fotoğraflar, artık eskisinden çok daha keyifli ve kolay. Düşük ışıkta bak: 24 MP ana kamera ile ister loş ışıkta ister parlak ışıkta canlı ve parlak görüntüler elde etmek daha kolay. Sonuçta ana kamera daha fazla ışık toplayarak düşük ışıkta başarılı çekimler yapmanızı kolaylaştırıyor. Odaklandığın yere profesyonel bak: Canlı odak özelliği ile alan derinliğini tercihlerinize göre yönetebiliyorsunuz. Çekeceğiniz nesneye odaklanarak profesyonelin elinden çıkmış gibi görüntüler elde etmek veya odak noktasıyla oynayarak yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kodsuz dijital hayat oh ne rahat! 04 Aralık 2022 | 27 Okunma Enerji krizine bulut teknolojisi 02 Aralık 2022 | 42 Okunma Uzay araştırması yapan girişimlere dev yatırım 15 Kasım 2022 | 34 Okunma Teknoloji devleri küçülmek için işten çıkarmalara başladı 13 Kasım 2022 | 33 Okunma Veri kaybını önlemek için herkes ‘bulut’a çıktı! 12 Kasım 2022 | 119 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar