Girişimcinin ilacı veri baş ağrısı rekabet

Girişimci ekosisteminin oluşturulması için tüm dünyada devletler ve belediyeler yarışıyor. Dünyanın en yetenekli girişimcilerinin bulunduğu coğrafyaya çeken Silikon Vadisi, belediyelerle birlikte girişimcilerin...

Girişimci ekosisteminin oluşturulması için tüm dünyada devletler ve belediyeler yarışıyor. Dünyanın en yetenekli girişimcilerinin bulunduğu coğrafyaya çeken Silikon Vadisi, belediyelerle birlikte girişimcilerin çözümlerini kullanarak yaşam şartlarını iyileştiriyor. Devlet kurumları ve belediyeler adil rekabet ortamı, yetenekli ve birbirinden beslenen insan ağına yatırım yaparak rekabet etmeye çabalıyor.

VERİLER HAYAT KURTARIYOR
Belediyeler imece usulü toplanan verileri tüm girişimlere eşit şartlarda açarak vatandaşa yönelik projelerini hayata geçiriyor.
Kişisel verileri ihlâl etmeden toplanan sağlık, trafik, gıda, enerji tüketimi ve eğitim verileri toplumun birçok derdine çare olabiliyor. CrowdSource denilen kitlesel kaynak verileri, sosyal ağ veya kamu kurumlarının desteğiyle toplanarak toplum yararına çözüme dönüştürülüyor. Örneğin, İstanbul'daki trafik verileri, trafikteki insanların akıllı telefonları veya araçlardan toparlanarak oluşturuluyor. Belediyeler ve sivil örgütler bu verilerin yine kamu yararına ve girişimcilere eşit şartlarda sunulmasıyla harika çözümler üretebiliyor. Türkiye'nin önüne yığılan sığınmacı sorunundan trafiğe, eğitimden sağlığa pek çok konuda kitlesel kaynak verilerinden çözümler üretilebilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Oyunda altın yıl başlıyor 28 Ocak 2022 | 18 Okunma Kansere karşı nano ilaç geliyor 23 Ocak 2022 | 155 Okunma Girişim yatırımlarında 1.5 milyar dolarla tarihi rekor kırıldı 21 Ocak 2022 | 38 Okunma Metaverse evreninden yeni fısıltılar 16 Ocak 2022 | 81 Okunma Teknoloji şirketleri devleri geçti 14 Ocak 2022 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar