Geleceği aydınlatan girişimler

Berlin'de düzenlenen Avrupa'nın en büyük Tüketici Elektroniği ve Akıllı Ev Aletleri fuarı IFA'da, akıllı aydınlatma ve ev sistemleri konusunda farklı girişimler de sahne aldı. Birçoğu küresel kitlesel...

Berlin'de düzenlenen Avrupa'nın en büyük Tüketici Elektroniği ve Akıllı Ev Aletleri fuarı IFA'da, akıllı aydınlatma ve ev sistemleri konusunda farklı girişimler de sahne aldı. Birçoğu küresel kitlesel fonlama platformu Kickstarter projesi olan girişimler aydınlatma sistemlerinden taşınabilir sistemlere pek çok projenin tanıtılmasını sağlıyor. Komşumuz Romanya'dan bir girişim The Lampster, eski traktörlerin lambalarını akıllı aydınlatma ürünlerine dönüştürüyor. LED lambalarla desteklenerek her tür renkte aydınlatma yeteneğine sahip Lampster, akıllı telefon uygulamalarıyla yönetilebiliyor.
Romanyalı iki girişimci Radu ve Andrew 6 bin 148 destekçiden The Lampster projesinin hayata geçmesi için 1 milyon 327 bin 559 dolar topladı. 160 girişimin yer aldığı IFA Next salonunda 37 farklı ülkeden proje yer alıyor.

SESLİ KOMUT YÖNETİYOR
Bir başka akıllı aydınlatma projesi de Güney Koreli Lumigent girişimi. Sesli komutla yönetilen bir çözümle dikkat çekiyor. Akıllı masa lambası Lumigent sesli komutla yönetiliyor. Amazon Alexa platformunu kullanan girişim 4 farklı motorla değişik yöne hareket edebiliyor. Lamba akıllı aydınlatma dışında kamera olarak da kullanılabiliyor. Açma kapama komutlarını İngilizce olarak algılayabiliyor. Kablosuz internet üzerinden ağa bağlanan akıllı masa lambası, kamerasıyla dikkat çekiyor. Girişimler sadece akıllı aydınlatma sistemiyle değil, taşınabilir çözümler de geliştiriyor. Özellikle kişisel sağlık çözümleri de en çok dikkat çeken ürünler arasında yer alıyor. Fuarda giyilebilir teknolojiler, sanal gerçeklik ve akıllı ev sistemleri de sergileniyor.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kansere karşı nano ilaç geliyor 23 Ocak 2022 | 151 Okunma Girişim yatırımlarında 1.5 milyar dolarla tarihi rekor kırıldı 21 Ocak 2022 | 37 Okunma Metaverse evreninden yeni fısıltılar 16 Ocak 2022 | 80 Okunma Teknoloji şirketleri devleri geçti 14 Ocak 2022 | 68 Okunma Eureka Park 2022’de 28 Türk girişimi sahneye çıktı 09 Ocak 2022 | 26 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar