Çift kameralı telefonlar hazır

Akıllı telefonlar fotoğraf ve video kalitesini artırırken büyük mercekler kullanma şansı yok. Ancak telefonun arkasında bulunan çift kamera ile profesyonel kameralara taş çıkartacak fotoğraf çekiyorlar....

Akıllı telefonlar fotoğraf ve video kalitesini artırırken büyük mercekler kullanma şansı yok. Ancak telefonun arkasında bulunan çift kamera ile profesyonel kameralara taş çıkartacak fotoğraf çekiyorlar. Üstelik geniş açılı mercekler kullanarak dar bir sokakta kuleyi veya binayı bazen de uzakta bir nesneye veya birine odaklandığınızda merceği optik zum yakınlaşarak çözünürlük kaybetmeden fotoğraf çekmenizi sağlıyor. İşte anı yakalayıp paylaşmak için kullanılan, fotoğraf makinesi düşmanı akıllı telefonlar:
2014'te HTC'nin piyasaya sürdüğü HTC One M8 telefonu ilk çift kameralı telefon olarak hayatımıza girdi. Telefonun ortasında altlı üstlü olarak yer alan kameralar bize ilk çift kamera deneyimini yaşatmış oldu.

SAHNEYE ÇIKANLAR
Bu yılın başından itibaren piyasaya çıkan çift kameralı telefonlar ciddi yer tutmaya başladı. Barselona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde ortaya çıkan Huawei P10, fotoğraf yeteneklerini üst seviyeye taşıdı. Huawei P10 Leica işbirliği ile fotoğraf dünyasına kendisini ispat etmiş oldu. İnce ve hafif tasarımı, yetenekli kamerasıyla dikkatleri üstüne topladı. Haziran ayından itibaren Türkiye'de vitrinlerde kendini gösterdi.
Çift kameralı telefonların sayısı son 3 ayda önemli artış gösterdi. Apple, iPhone 7 Plus ile başladığı çift kameralı telefon yolculuğuna şimdi iPhone 8 Plus ile devam ediyor.
Geniş açı ve optik zum yeteneğine sahip 12 megapiksel çözünürlüklü kameralar artık daha tecrübeli. Bu kez yalnız da gelmedi. Yine merakla beklenen Apple'ın 10'uncu yıla özel telefonu iPhone X, çift kamerayı bu kez dikey bir şekilde konumlandırmış.

TÜM MARKALAR ÇİFT KAMERA PEŞİNDE
Samsung biraz kararsız kaldığı çift kamera tarafına Galaxy Note 8 ile adım atmış oldu. Note 8, kısa bir süre sonra tüketicinin karşısına çıkacak. Ancak öncesinde test aşamasında başarılı bir kameraya sahip olduğunu gösterdi. Bir diğer Güney Koreli LG ise çift kameralı telefonlara hiç uzak durmadı. Yılın başında LG G6 ile güçlü bir mesaj vermişti. Şimdi LG V30'u Berlin'de düzenlenen IFA Fuarı'nda karşımıza çıkardı. Aslında telefon ciddi bir şekilde tüketici odaklı değişimler konusunda iddialı ürünlerle karşımıza çıkıyor. V30 özellikle kamera konusunda ve büyük ekran deneyimi konusunda iddialı.

MODUNU DEĞİŞTİREN TELEFON YENİLENDİ
Motorola Moto Z ailesini yeniledi. Moto Z ailesi teknoloji severlere daha önce mümkün olmadığını düşündükleri özellikler sunuyor. Moto GamePad ile telefonunuzu bir avuç içi oyun konsoluna dönüştüren ve sadece bir tık ile telefonunuzu 360 derecelik 4K videolar kaydedebilen yeni nesil bir kameraya dönüştürme imkânı tanıyan yeni Moto 360 Kamera Modu ile satışa sunulacak olan Moto Z² Play, kullanıcıların hayal gücüne göre değişim olanağı sunuyor.

PORTRE MODU FARK YARATIYOR
IPhone 8 Plus bir önceki seride olduğu gibi kameraları yatay konumlandırıyor. iPhone 8 Plus'ta daha geniş ve hızlı bir sensör, yeni bir renk filtresi ve daha derin piksellere sahip gelişmiş bir 12 megapiksel kamerayla daha da geliştirilmiş. iPhone 7 Plus'ın en önemli farkı sahip olduğu portre moduydu. Şimdi yeni iPhone 8 Plus için bu yetenekler daha da geliştirilmiş. İki adet 12 megapiksel kameraya sahip olan iPhone 8 Plus, portre ışığı ile portre modunu sunarak stüdyo efektlerini iPhone'a taşıyor. Böylece beş farklı aydınlatma tarzında düşük alan derinliği efektiyle porteler çekilebiliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kansere karşı nano ilaç geliyor 23 Ocak 2022 | 151 Okunma Girişim yatırımlarında 1.5 milyar dolarla tarihi rekor kırıldı 21 Ocak 2022 | 37 Okunma Metaverse evreninden yeni fısıltılar 16 Ocak 2022 | 80 Okunma Teknoloji şirketleri devleri geçti 14 Ocak 2022 | 68 Okunma Eureka Park 2022’de 28 Türk girişimi sahneye çıktı 09 Ocak 2022 | 26 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar