3 boyutlu yazıcıyla 20 saatte ev

Beton kalıp üreten Avusturya merkezli Doka Kalıp, Kaliforniyalı 3 boyutlu (3D) yazıcı şirketi Contour Crafting'in yüzde 30'unu satın aldı. Doka Kalıp, robot ve 3 boyutlu yazıcılar sayesinde konut üretecek. MÜLTECİ VE...

Beton kalıp üreten Avusturya merkezli Doka Kalıp, Kaliforniyalı 3 boyutlu (3D) yazıcı şirketi Contour Crafting'in yüzde 30'unu satın aldı. Doka Kalıp, robot ve 3 boyutlu yazıcılar sayesinde konut üretecek.

MÜLTECİ VE AFET İÇİN
Yeni sistem, olası afetler sonrasında mağdurların konaklama ihtiyacını hızlı bir şekilde giderecek. Yeni teknolojiyle 230 metrekarelik ortalama bir ev 20 saatte inşa edilebilyor. Avusturyalı şirketin Türkiye'deki temsilcisi Doka Kalıp ve İskele Ülke Müdürü Ender Özatay, inşaat sektöründe gerçekleşen dönüşümle ilgili şu bilgiyi verdi: "Bilimsel araştırmalara göre dünya nüfusu 2100'de 11 milyara çıkacak. 2050'de nüfusun yüzde 75'i şehirlerde yaşayacak. Böyle bir büyüme inşaat sektörü için büyük zorluklar teşkil ediyor. İnsan nüfusundaki bu artışla beraber konaklama ve altyapıların da hızlı ve uygun fiyata üretilmesi gerekiyor. Gelecekte geleneksel yöntemlerin bu talepleri karşılamada yetersiz kalacağı düşünülüyor. Bu noktada inşaat sektörü, artan nüfus hızına 3D yazıcı robotlarla yetişmeye hazırlanıyor."
Yeni teknolojiyle tasarlanan dijital ürün, sanal ortamda 3D modelleme ile binlerce yatay katmana ayrılıyor. Daha sonra bu katmanlar 3D yazıcıya aktarılıyor. Robot, katmanları belirleyip tek tek üzerinden geçip, beton harcı dökerek hazırlanan modeli 3 boyutlu ve katı bir halde çizmeye başlıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Oyunda altın yıl başlıyor 28 Ocak 2022 | 18 Okunma Kansere karşı nano ilaç geliyor 23 Ocak 2022 | 155 Okunma Girişim yatırımlarında 1.5 milyar dolarla tarihi rekor kırıldı 21 Ocak 2022 | 38 Okunma Metaverse evreninden yeni fısıltılar 16 Ocak 2022 | 81 Okunma Teknoloji şirketleri devleri geçti 14 Ocak 2022 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar