Cuma hutbesinde sıkıntılar var

Âdem Bey: “Geçtiğimiz hafta camilerde okunan hutbede Peygamber Efendimiz’in (asm) ‘Mehdi’den haber vermediği, kıyameti bilmediği gibi iddialar yer aldı. Bu konuda neler söylersiniz?”Asıl Problem Doğru...

Âdem Bey: “Geçtiğimiz hafta camilerde okunan hutbede Peygamber Efendimiz’in (asm) ‘Mehdi’den haber vermediği, kıyameti bilmediği gibi iddialar yer aldı. Bu konuda neler söylersiniz?”
Asıl Problem Doğru Yorumlamaktır
Ahirzamanla ilgili birçok kaynağımızda birçok hadis rivayeti vardır. Bunları inkâr etmek mümkün değildir. Bunların içinde zayıf olanlar bulunduğu gibi, sahih olanlar da bulunuyor.
Fakat asıl problem, zayıf da olsa, sahih de olsa, bu rivayetleri doğru yorumlamaktır. Bir sahih hadis, yanlış yorumlamalarınızla tam bir ucubeye dönüşebiliyor. Ardından hadis inkârcılarına da gün doğuyor. Diyanet hutbesinde aslında ucubeye döndürülmüş bir meseleye tepki verilmiş. Fakat maksadı aşan ifadeler kullanılmış. İfrattan tefrite kaçılmış. Hutbe makamında böyle yanlışlar yapılmamalıydı.
Yanlış Başka Yanlışla Düzeltilir mi?
Hutbede Hazret-i Ömer’in (ra) bir rivayeti olan Cibril (as) hadisi ele alınıyor. Bu rivayet üzerinden din-i mübin-i İslâm’ı doğru anlamak işleniyor. Bu hadiste Cebrail (as) soruyor, Hazret-i Peygamber (asm) cevap veriyor. Cebrail’in (as) sonuncu sorusu şöyledir:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 168 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 365 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 501 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar