Atatürk Afganistan cephesinde-4: Ayağa kalkan Asya Dünya dengelerini değiştiriyor

Cepheler gerçekten de birbirinden çok kesin çizgilerle ayrılmaktadır.Emperyalizme karşı mücadele sertleştikçe çizgiler daha da keskinleşmektedir.Bugün Türkiyemiz üzerindeki bu baskı ve şiddet;...

Cepheler gerçekten de birbirinden çok kesin çizgilerle ayrılmaktadır.

Emperyalizme karşı mücadele sertleştikçe çizgiler daha da keskinleşmektedir.

Bugün Türkiyemiz üzerindeki bu baskı ve şiddet; Türkiye'nin “hizadan” çıkmasıyla PKK ve FETÖ'ye karşı siyaset ve uygulamalarıyla artmaktadır. Tıpkı 1920'lerdeki gibi iki cephedeki ayrışma da giderek daha pervasız ve açık olmaktadır.

Afganistan'ın yanında mısınız, emperyalizmin yanında mı? Afganistan'ın bugünkü yönetim koltuğunda oturan Taliban'ın mı, yoksa koltuğunda uyuya kalan Biden'ın mı?

Bu soruya isterseniz yanıt vermeyin, Afganistan kendi geleceğini belirlemektedir.

Ernest Hemingway, 1922'de Afganistan gerçeğini yazıyor: “Mustafa Kemal'le anlaşma imzalamış, 1919'daki dağlılara benzemeyen, iyi donatılmış ve yetiştirilmiş bir Afgan ordusu var. Mustafa Kemal'in başarılarından esinleniyorlar” diyor. Hemingway de kaygılıdır. Çünkü Afganistan’ın varlığı Hindistandaki İngiliz egemenliği için bir tehlikedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
En öne yakışan kadınlar 02 Ekim 2022 | 48 Okunma LGBT dayatması İnsan hakkı değil Lüks değil Nefret değil Prangadır 25 Eylül 2022 | 322 Okunma Bu seçimde cesur olun arkadaşlar 18 Eylül 2022 | 361 Okunma Parayla öğretmen seçme 11 Eylül 2022 | 90 Okunma Kim bizden, kim değil 28 Ağustos 2022 | 136 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar