Tarihten Ders Almak! “Konu: Demografinin Önemi”

Sözcü gazetesi Yazarı Sinan Meydan'ın bugünkü (09.05.2022)''Tarihten Ders Almak! “Konu: Demografinin Önemi” başlıklı yazısı.

“İskenderun bölgesi için özel bir yönetim rejimi kurulacaktır. Bu bölgenin Türk
soyundan gelen halkı, kültürlerinin gelişmesi için her türlü kolaylıktan yararlanacaktır. Türk dili orada resmi bir niteliğe sahip olacaktır.” (20 Ekim 1921, Ankara Antlaşması, Madde 7)

Türkiye’ye yönelik sığınmacı akını devam ediyor. Suriye’den, Irak’tan, hatta Afganistan’dan, Pakistan’dan yola çıkan işsiz güçsüz kitleler soluğu Türkiye’de alıyor. İktidarın planlı bir sığınmacı politikası ve herhangi bir uyum (entegrasyon) programı yok. Özellikle Hatay gibi kimi güney illerimizin bazı ilçelerinde Suriyeli sayısı kontrolsüz biçimde artmaya devam ediyor. Böyle giderse 20 yıl sonra Türkiye’nin bazı illerinde demografik yapının değişmesi kaçınılmaz görünüyor.

Demografik yapının önemini kavramak için Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecini iyi bilmek gerekiyor.

Wilson’un 12. ilkesi, aslında Türkiye’yi etnik ve demografik yapıya göre parçalamayı amaçlıyordu. Bu plan uygulandı. I. Dünya Savaşı sonunda, Wilson’un ifadesiyle, “Türk yönetimindeki öbür ulusları özgürlüklerine kavuşturmak”...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
19 Mayıs ve ikili kurtuluş 16 Mayıs 2022 | 62 Okunma Tarihten Ders Almak! “Konu: Demografinin Önemi” 09 Mayıs 2022 | 281 Okunma “Danimarka’ya satılan Türk uçağı” THK-5A (TC-THK-AY) 02 Mayıs 2022 | 351 Okunma Arıburnu direnişi ve Mustafa Kemal 25 Nisan 2022 | 237 Okunma Halifelik Ordusu “Kuvayı Milliye’ye Karşı Kuvayı İnzibatiye” 18 Nisan 2022 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar