FETÖ zehrinin panzehiri

“Bizi yanlış yola sevk eden kötülükler biliriz ki çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir…” (Atatürk, Adana, 16 Mart 1923)

Bugün 15 Temmuz; Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ne, onun kurumlarına; meclisine ve ordusuna yönelik FETÖ darbesinin yıldönümü… 15 Temmuz konuşulurken bazı şeyler nedense hiç konuşulmuyor. Mesela FETÖ’nün “biat kültürüne” dayanan “bir cemaat” yapılanması olduğu konuşulmuyor. FETÖ’nün özünde “din istismarı” ve “Allah’la aldatmak” olduğu konuşulmuyor. FETÖ’nün, laikliğin içinin boşaltıldığı yıllarda gittikçe büyüyen cemaat-tarikat bataklığında filizlendiği ve Atatürk’ün kurduğu Laik Cumhuriyet’i içeriden yıkmak için örgütlendiği de konuşulmuyor.
Atatürk, Milli Mücadele yıllarında ve Cumhuriyet döneminde din istismarıyla, “dincilikle” bizzat mücadele etmek zorunda kaldı. Atatürk, tarihten aldığı derslerle “bağımsız” ve “laik” bir Cumhuriyet kurdu. Eğer o “bağımsız” ve “laik” Cumhuriyeti koruyup geliştirebilseydik FETÖ darbesini yaşamazdık.

MİLLİ MÜCADELE VE SONRASINDA “DİNCİLİK”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Danıştay, Ayasofya ve Atatürk 13 Temmuz 2020 | 794 Okunma II. Abdülhamit mi? 10 Temmuz 2020 | 606 Okunma Lozan ve hukuk birliği 06 Temmuz 2020 | 153 Okunma Fatih, Bellini ve o tablo 29 Haziran 2020 | 270 Okunma O imza Atatürk'e ait 22 Haziran 2020 | 283 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar