Atatürk’ün barış projesi

Geçen hafta Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Diğer ülkeler bu saldırıyı kınamakla yetindi. NATO, BM gibi uluslararası örgütler savaşa engel olamadı. Dünya, endişeyle savaşı izliyor. Savaşın...

Geçen hafta Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Diğer ülkeler bu saldırıyı kınamakla yetindi. NATO, BM gibi uluslararası örgütler savaşa engel olamadı. Dünya, endişeyle savaşı izliyor. Savaşın yıkımını gördükçe kulaklarda Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözü yankılanıyor.

Bugün, benim “Atatürk’ün Barış Projesi” dediğim bir insanlık ütopyasından söz edeceğim. Bu proje sadece Türkiye’nin değil, dünyanın refahı ve esenliği için de bir çözüm önermesidir. Dünyada gerçek barışı kurulabilecek en sağlam reçetelerden biri Atatürk’e aittir.

“Behemehâl, şu ve bu sebepler için milleti harbe sürüklemek taraftarı değilim. Harp zaruri ve hayati olmalı. Hakiki kanaatim şudur: Ben milleti harbe götürünce vicdanımda azap duymamalıyım. ‘Öldüreceğiz’ diyenlere karşı ‘ölmeyeceğiz’ diye harbe girebiliriz. Lakin, hayatı millet tehlikeye maruz kalmayınca, harp bir cinayettir.” (Hakimiyeti Milliye, 21 Mart 1923, s.1.)

TAM BAĞIMSIZLIK

Atatürk için “barış” demek her şeyden önce “tam bağımsızlık” demekti. Çünkü emperyalizmin ve sömürünün egemen...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tarikatlar Kapatılmıştı “677 Sayılı Devrim Kanunu” 27 Haziran 2022 | 651 Okunma İstibdat “Abdülhamit’in Baskı Rejimi” 20 Haziran 2022 | 444 Okunma Adalar Lozan’da kaybedilmedi 13 Haziran 2022 | 949 Okunma Atatürk Türk Milletine, Vahdettin İngilizlere güvendi 06 Haziran 2022 | 244 Okunma Abdulhamit siyasetiyle vatan kurtulmaz 30 Mayıs 2022 | 432 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar