Yunanistan NATO'nun askeri kanadına nasıl döndü? Her şey NATO delegasyonundaki şifreli telefonun çalmasıyla değişti

Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin'in bugünkü (21.05.2022)''Yunanistan NATO'nun askeri kanadına nasıl döndü? Her şey NATO delegasyonundaki şifreli telefonun çalmasıyla değişti'' başlıklı yazısı.

Bugün biraz gerilere gidiyoruz, Türkiye’de 12 Eylül darbesinden bir ay kadar sonrasına... Tarih 17 Ekim 1980. Bir cuma günü.

Brüksel’de NATO merkezindeki Türkiye’nin Daimi Temsilciliği ile Ankara arasındaki şifreli telefon hattı Ankara Genelkurmay’dan aranır. Türkiye’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Osman Olcay telefona istenmektedir.


Ankara’dan arayan kişi Milli Güvenlik Kurulu’nun Genel Sekreteri Orgeneral Haydar Saltık’tır.

SALTIK: ROGERS SİZE HAREKÂT TARZINI ANLATACAK

Orgeneral Saltık ile konuşmasından hemen sonra Büyükelçi Olcay, Daimi Temsilci Yardımcısı Galip Balkar ve delegasyondaki diğer yakın çalışma arkadaşlarını yanına çağırır. Bu dar ekipte yer alan diplomatlar arasındaki isimlerden biri de o sırada delegasyonda siyasi işlerden sorumlu müsteşar olarak görev yapan ve yıllar sonra NATO Daimi Temsilciliği görevini de üstlenecek olan Ümit Pamir’dir.

Ümit Pamir’in aktarımına göre, “Çok enteresan bir şey oldu. Orgeneral Saltık yarın NATO Başkomutanı General Rogers’ın beni ziyaret edeceğini söyledi” diye söze girer Büyükelçi Olcay. Ardından Saltık’ın bilgilendirmesini şöyle özetler:

“General Rogers’ın Yunanistan’ın NATO askeri kanadına dönüşü konusunda size bazı açıklamaları olacak. Arkasından hafta başında NATO Savunma Planlama Komitesi toplantısı yapılacak. Sizin General Rogers’ın anlatacağı çerçeve içinde hareket etmenizi istiyoruz.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Büyükelçiler gözünden üçlü mutabakatın değerlendirmesi 06 Temmuz 2022 | 316 Okunma NATO’nun yeni 'Stratejik Konsept' belgesinde demokrasi vurgusu 05 Temmuz 2022 | 249 Okunma Biden-Erdoğan görüşmesi: İlişkide bir yıl önce bir yıl sonra... 02 Temmuz 2022 | 528 Okunma Madrid Zirvesi öncesinde NATO’da yaşanan krizi tersinden okuduğumuzda 01 Temmuz 2022 | 409 Okunma Mutabakatın içerik analizi: Metne geçen beyanlar önemli ama uygulama da önemli olacak 30 Haziran 2022 | 215 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar