Yargıtay’ın Gezi kararının Avrupa Konseyi cephesinde muhtemel sonuçları

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bu hafta 'Yargıtay’ın Gezi kararının Avrupa Konseyi cephesinde muhtemel sonuçları' başlıklı yazısını kaleme aldı.

Yargıtay Üçüncü Ceza Dairesi’nin önceki gün aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu Gezi Davası sanıkları hakkında verdiği kararla birlikte, Türkiye ile Avrupa Konseyi sistemi arasında tam bir kilitlenmenin ortaya çıktığını söylemek mümkündür.

Yazıya devam etmeden “Avrupa Konseyi Sistemi” ile neyi kastettiğimizi açalım. Bu ifade ile bir ucunda A) Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), diğer ucunda ise B) Bu mahkemenin kararlarının uygulanmasını denetlemekten sorumlu olan Konsey’in siyasi kanadı, yani üye ülkelerin temsil edildiği Bakanlar Komitesi’nin yer aldığı bir yapıdan söz ediyoruz.

Tabii Konsey’e üye ülkelerin parlamenterlerinin bir araya geldiği Parlamenterler Meclisi (Assamble) de denkleme dahil edilebilir.

*

Avrupa Konseyi dediğimizde, bu yapı içindeki ülkelerin kayda değer bir bölümünün aynı zamanda Avrupa Birliği’ne üye olduklarını da dikkate almamız gerekiyor. O zaman Türkiye’nin AB ile ilişkileri de bu alanda yaşanan gelişmelerin etkisine açık hale geliyor kaçınılmaz olarak. Burada önemli bir geçişkenlik var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bedri Rahmi’nin kayıp mozaiklerinin esrarı nasıl çözüldü? 02 Aralık 2023 | 94 Okunma Henry Kissinger daha çok günahlarıyla hatırlanacak 01 Aralık 2023 | 293 Okunma Savunma Bakanı Güler F-35’lere olumsuz bakıyor, ancak... 29 Kasım 2023 | 786 Okunma Üretkenliğinin sırrı: ‘Gündüzler devletinse, beyaz geceler benimdir’ 25 Kasım 2023 | 179 Okunma Oramiral Tatlıoğlu’nun NATO’ya ‘Karadeniz’i Ortadoğu’ya çevirmesinler’ mesajının kodları 24 Kasım 2023 | 443 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar