Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndan dikkat çekici bir milletvekili dokunulmazlık kararı

Hürriyet yazarı Sedat Ergin bu hafta 'Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndan dikkat çekici bir milletvekili dokunulmazlık kararı' başlıklı yazısını kaleme aldı.

TÜRKİYE’nin gündemi günlerdir Yargıtay’ın, Anayasa Mahkemesi’nin TİP’ten Hatay milletvekili seçilen ve halen cezaevinde bulunan Can Atalay’ın dokunulmazlıktan yararlanması yolunda verdiği kararı “uygulamayacağını” belirterek yaptığı meydan okuma ve bu hamlenin yargı ve siyaset dünyasında yol açtığı elektrikli tartışmalara kilitlenmiş bulunuyor.

Bu konudaki tartışmaları izlerken Yargıtay’ın tutumunu yakından ilgilendiren bir belge dikkatime takıldı. Değindiğim belge, Yargıtay Başkanlığı’nın eleştirilere yanıt vermek üzere 10 Kasım tarihinde yayımladığı açıklamanın ardından, Can Atalay’ın avukatları tarafından 14 Kasım’da yapılan açıklamada hatırlatılan bir Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararı.

Avukatlar Fikret İlkiz, Deniz Özen, Akçay Taşçı ve Evren İşler’in imzalarını taşıyan bu açıklamada, yine milletvekili dokunulmazlığını ilgilendiren benzer bir sorunun çözümünde Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun almış olduğu “Esas No: 2020/16-462, karar No: 2022/671” başlıklı karara atıf yapılıyor.

* * *

Bu karar, Can Atalay gibi hakkındaki yargılama süreci kesinleşmeden TBMM üyeliğine seçilen bir başka milletvekili Ahmet Şık’ın durumunu konu alıyor.

Dosyadaki olay şöyle özetlenebilir: Ahmet Şık 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimde HDP’den TBMM’ye seçildiğinde, Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve yazarları hakkında 2016 yılında açılmış olan davada sanık olarak yargılanmaktaydı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye ile Yunanistan arasında barışa şans verme zamanı 09 Aralık 2023 | 97 Okunma Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliği ve F-16 konusundaki sürpriz adımı nasıl değerlendirilmeli? 08 Aralık 2023 | 1.018 Okunma F-16 ve Eurofighter alımının ilerlememesi Batı ile yeni bir sıkıntı alanı 06 Aralık 2023 | 777 Okunma Bedri Rahmi’nin kayıp mozaiklerinin esrarı nasıl çözüldü? 02 Aralık 2023 | 100 Okunma Henry Kissinger daha çok günahlarıyla hatırlanacak 01 Aralık 2023 | 296 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar