Türkiye’yi İdlib’de bekleyen zor kararlar var

İdlib’de endişe edilen ihtimal sonunda bütün riskleriyle karşımıza çıkmış bulunuyor.

İdlib’in en güney ucunda muhalefetle rejim bölgelerini ayıran sınıra bitişik Morik’te kurulu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (9) numaralı askeri gözlem noktası kuzeyden Suriye ordusu tarafından çevrelenmiştir. Doğusu, batısı ve güneyi zaten rejim bölgesidir. Bunun sonucu buradaki Türk birliğinin tek çıkış yolu olan İdlib’in kuzeyine karadan bağlantısı sıkıntıya girmiştir.

Bu gelişme Suriye ordusunun Halep’ten güneye Şam’a doğru uzanan M-5 otoyolunun üzerinde bulunan Han Şeyhun kasabasını ele geçirmiş olmasının yarattığı bir durumdur. Bu kasaba Morik’teki TSK gözlem noktasının 10 kilometre kadar kuzeyindedir.

Han Şeyhun bu hafta başına kadar muhalif grupların kontrolünde olduğu için M-5 otoyolu Türk tarafının kullanımına açıktı ve bu çerçevede (9) numaralı gözlem noktası bu stratejik yol üzerinden İdlib’in kuzeyine ve bağlantı yollarıyla Hatay’daki Cilvegözü sınır kapısına kadar tam bir ulaşım serbestisine sahipti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suudi Arabistan’la normalleşme arayışları sancılı geçmeye aday 18 Mayıs 2021 | 663 Okunma Bir gazeteciden çok fazlası Türk basınında bir müessese: Sami Kohen 15 Mayıs 2021 | 299 Okunma İsrail’in eylemleri ve sözcüklerin yetersiz kalması 13 Mayıs 2021 | 72 Okunma Türkiye-Mısır ilişkilerinde hareketlilik - Zararın neresinden dönülse kârdır... 12 Mayıs 2021 | 227 Okunma Üçüncü dalgada iki kritik tarih: 15 Mart, 29 Mart... 11 Mayıs 2021 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar