Türkiye’nin NATO’daki blokajının perde arkası

Hafta ortasında Londra’da yapılan NATO zirvesinin en sancılı konularından biri Baltık ülkeleri (Litvanya, Letonya, Estonya) ve Polonya’nın savunma planlarıyla PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’nin Türkiye’ye dönük tehdidi arasında kurulan dolaylı bir ilişkilendirme nedeniyle yaşanan kilitlenmeydi.

Yaşanan sorun neydi? Bütün anlaşmazlık, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından NATO’nun Rus tehdidine en çok maruz kalan ülkelere dönük savunma planlarını gözden geçirme ihtiyacını duymasından sonraki süreçte ortaya çıktı. Rusya tehdidine öncelikle maruz kaldığı düşünülen Baltık ülkeleri ve Polonya, ardından Türkiye’ye dönük savunma planları yeniden gözden geçirilmeye başlandı.

NATO, bütün müttefikler için hazırlanmış ve belli aralıklarla yenilenen savunma planları üzerinden hareket ediyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden’ın 24 Nisan açıklaması karşısında AİHM’yi sahiplenmek... 07 Mayıs 2021 | 99 Okunma Amerikalılar, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda nükleer bombalar İçin neden önlem aldı? 06 Mayıs 2021 | 474 Okunma Biden İncirlik’teki nükleer başlıklar için ne demişti, ne yapabilir? 05 Mayıs 2021 | 552 Okunma İncirlik tartışılırken bu üsteki nükleer denklemi hatırlamak 04 Mayıs 2021 | 728 Okunma Erdoğan ile Biden yeni bir dönemin kapılarını aralayabilirler mi? 01 Mayıs 2021 | 354 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar