İdlib’de tehlike çanları çalıyor

Türkiye kendi iç gündemiyle meşgulken, sınırlarımızın hemen dibinde Hatay’a komşu İdlib’de sahadaki durum, göğe yükselen dumanlar alarm işaretleri veriyor.

İdlib’deki gelişmeler, Esad rejiminin Rusya’nın desteğiyle burada yürüttüğü askeri harekâtın şiddetlenmesiyle birlikte, bütün uluslararası camiayı da ilgilendirecek şekilde son derece tehlikeli bir seyre girmiş bulunuyor.


Bugün kısaca İdlib’de ne olduğuna bakalım. Ancak durumu anlamaya çalışırken önce bu yılın başında El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’nın uzantısı Heyet Tahrir Üş Şam’ın (HTŞ) İdlib’de atağa kalkarak, Türkiye’ye yakın muhalif grupları yenilgiye uğratıp burada geniş bir alan hâkimiyeti kazandığını hatırlamalıyız. İdlib coğrafyasının çok büyük bir bölümü bugün BM’nin terörist olarak kabul ettiği HTŞ tarafından kontrol ediliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 test politikasında revizyon sinyalleri 22 Ocak 2022 | 101 Okunma Devlet hastanesinde PCR testi yaptırabilmenin ahlaki ikilemi 21 Ocak 2022 | 348 Okunma Aşı kampanyasında gelinen noktanın gerçekçi bir muhasebesi şart 20 Ocak 2022 | 107 Okunma COVID-19 önlemlerinin gevşetilmesi bilime uygun mu? 19 Ocak 2022 | 129 Okunma COVID-19 ile mücadelede gevşeme adımları 18 Ocak 2022 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar