ÇOK OKUNAN YAZARLAR

15 Temmuz ve görevlendirme listeleri 2:

Sedat Ergin
Sedat Ergin Hürriyet Gazetesi
15 Kasım 2017 | 1.1 K

Üsten iki tanker uçağı kaldırdı. Bu uçaklardan birincisi, gece boyunca Ankara yakınlarında turlayarak Akıncı Üssü’nden kalkıp başkenti bombalayan, terörize eden F-16’lara yakıt sağlarken, ikincisi Kocaeli Körfezi üstünde kaldı ve ses duvarını aşan uçuşlarla İstanbul halkına korku salan iki F-16’ya yakıt ikmali yaptı.

Dosyadaki bütün deliller, tanık ifadeleri Van’ın bu darbe girişiminde icra ettiği aktif rol konusunda sağlam, ikna edici bir tez ortaya koyuyor.

Darbecilerin 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Karargâhı’ndan bütün birliklere gönderdikleri “EK-A Sıkıyönetim Komutanlıkları Listesi”nde, Tuğgeneral Van “Adana Sıkıyönetim Komutanı” olarak karşımıza çıkıyor; Adana’da kendisinden daha yüksek rütbeli komutanlar olduğu halde... Darbecilerin icra aşamasında aktif bir rol verdikleri Tuğgeneral Van’ı aynı zamanda Adana Sıkıyönetim Komutanlığı görevine getirmeyi düşünmüş olmaları kendi içinde tutarlı bir davranış olarak gözüküyor. Van, Akıncı davasında 409’uncu sanık olarak yargılanıyor.

*

Buna karşılık, darbecilerin aynı “Sıkıyönetim Komutanlıkları Listesi”nde kendileri için görev öngörüldüğü halde darbe girişimiyle hiçbir şekilde ilişkilendirilmeyen komutanlar da var. Örneğin, FETÖ/PDY’nin Balyoz davasında mağdur etmiş olduğu dönemin Tunceli’deki Dördüncü Komando Tugayı Komutanı Tuğgeneral Levent Ergün... Bu generalin darbecilerin sıkıyönetim direktifini görünce kendi tugayında darbeye karşı her türlü önlemi aldığı biliniyor.

Bir de görevlendirme listelerinde isimleri geçen ve sürmekte olan yargılamalarda durumları iddia makamı ile savunma arasında ciddi çekişmeye yol açan tutuklu komutanlar var. Bu vakaların en azından bir bölümünün ortak özelliği, darbe suçlamasının yapıldığı ilde ya da suçlanan komutanın birliğinde askeri bir hareketlenmenin gözlenmemiş olması. Ya da hareketlenme olsa da ilgili komutanın karşı durması...

Devamını Oku