Yargıtay kararı: İstifa etmeyen bakan, seçime giremez

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütün bakanlarının milletvekili adayı yapılacağını açıkladı. Muhalefet bu durumu bakanlara dokunulmazlık kazandırılması olarak...

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bütün bakanlarının milletvekili adayı yapılacağını açıkladı. Muhalefet bu durumu bakanlara dokunulmazlık kazandırılması olarak yorumladı. Bakanlıklarının bütün olanaklarını kullanıp aday olmak da ne oluyor?

Devlete ait uçakla, helikopterle sözde seçim propagandası değil, bakanlık görevleriyle ilgili çalışma yapıyor gibi dolaşacaklar. Arkasında yine devlete ait onlarca otomobille ilçelere, köylerle gidecekler. Vatandaşın isteğini dinleyip iktidara geldiklerinde bunları yerine getireceklerini söyleyecekler.

ÇAPINIZ GÖRÜLSÜN

Asla eşit koşullarda bir seçim olmayacak. O yüzden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, aday olacak bakanlara “Devlet zırhını çıkarıp yarışmalarını, devlet gücüyle seçime girmenin ilkesizlik olacağını” belirtti, “Gelin o zaman çapınızı görelim” dedi.

Anayasa’nın 76. Maddesi’nin ikinci fıkrasında hüküm çok açık. Önce o fıkrayı, sonra bu konuda verilmiş Yargıtay kararı olup olmadığına geçelim:

“Hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu’nu doğrama zamanı ve Temel Bey’in dileği 02 Haziran 2023 | 1.489 Okunma İmamoğlu için en uygun zaman bekleniyor 31 Mayıs 2023 | 1.494 Okunma Böyle kutlama olmaz ki... 30 Mayıs 2023 | 10.550 Okunma Vatandaşımıza öyle bir ambargo uyguluyorlar ki... 28 Mayıs 2023 | 2.260 Okunma “Her türlü fedakarlığı yaptım, eksiğim varsa siz tamamlayın” 26 Mayıs 2023 | 630 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar