Seçim suçu işleyenler

Seçimlere hile karıştırıldığı, sahte tutanak düzenlendiği, sahte isimler adına oy kullandırıldığı, hayali adreslere seçmen kaydırması yapıldığı, ölmüş insanlar...

Seçimlere hile karıştırıldığı, sahte tutanak düzenlendiği, sahte isimler adına oy kullandırıldığı, hayali adreslere seçmen kaydırması yapıldığı, ölmüş insanlar adına oy kullanıldığı son yıllarda hemen her seçimde konuşuldu. Konuşuldu da ne oldu? Yapanlar hakkında dava bile açılamadan özel af düzenlemeleriyle sorumluluktan, cezadan kurtarıldı.

İstanbul’da hep seçimi kazanmaya alışık olan AKP, bu kez Büyükşehir Belediyesini kaybettiğine hala inanamıyor. O yüzden arayış içinde. Seçim hileleriyle ilgili CHP’nin şikayetlerine kayıtsız kalan AKP, hayali adreslere yapılan seçmen kaydırması iddiaları üzerine şimdi ev ev araştırma yapıyor. Bunun nedeni yeni başvuru için gerekçe oluşturmak.

AFFEDEN DE AKP

Geçmiş seçim dönemleriyle ilgili araştırma yaparken, dönemin CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın soru önergesine dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevabını okudum. Kart, önergesinde, seçim suçlarına ilişkin eylemlerde zamanaşımı süresinin 2 yıldan 6 aya indirilmesini AKP’nin “Fiilen örtülü affı” olarak niteliyor. 4 Temmuz 2012’de, sözü edilen “Örtülü af” Torba Yasa içinde yer alıyordu.

2010-2013 yılları arasında 2 bin 586 dosya (yaklaşık 10 bin kişi) hakkında “Seçim Suçlarına Muhalefetten” soruşturma açıldığını belirten bakan, bir çok soruya ise karartma uyguluyor, kaçının AKP üyesi, kaçının kamu görevlisi olduğunu açıklamıyor. Böylece, onlar yasayla koruma altına alınıyordu.

Araştırmaya devam ediyorum.  Atilla Kart, konunun peşini bırakmıyor. 26 Şubat 2015’de bu kez dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na, seçim suçlarına ilişkin eylemlerde zaman aşımı süresinin 2 yıldan 6 aya indiren ve “örtülü af” niteliğindeki bu düzenlemeden yararlananların kaçının AKP üyesi, kaçının kamu görevlisi olduğunu ısrarla soruyor. Açıklanmasa bile bunlar isim isim biliniyor, devlette kaydı tutuluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Terör örgütü, başka bir örgütün eylem türünü uyguladı 21 Temmuz 2019 | 1.909 Okunma Kılıçdaroğlu’nu linçten kurtaran genel müdür 19 Temmuz 2019 | 6.207 Okunma Türkiye’ye karşı yeni silahlı güç 17 Temmuz 2019 | 632 Okunma FETÖ, termal suyun da üstüne yatmış 16 Temmuz 2019 | 939 Okunma Komutan S-400’ü anlattı 14 Temmuz 2019 | 1.811 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar