Sayıştay raporlarına müdahale mi ediliyor?

Sayıştay, bazı kamu idarelerine ilişkin raporlarını açıkladı. Raporda yer alan bazı ayrıntılar muhalif çizgideki yayın organlarında ilk haber olarak yer aldı. TBMM ve halk adına, halkın...

Sayıştay, bazı kamu idarelerine ilişkin raporlarını açıkladı. Raporda yer alan bazı ayrıntılar muhalif çizgideki yayın organlarında ilk haber olarak yer aldı. TBMM ve halk adına, halkın parasının hesabını soran ve usulsüzlükleri raporlarına taşıyan Sayıştay’ın varlığı ve yaptıkları eksikliklerine rağmen yine de sevindirici.

Sayıştay’ın varlığı demokrasimiz açısından son derece önemli olduğu gibi sanıldığının aksine iktidar açısından da yararlı. Zira insanlarımız, demokrasiye ve hesap verilebilirliğe olan inançlarını kaybetme noktasına geldi. İktidara hesap sorabilen bir kalenin varlığı bu açıdan son derece önemli.

KAPALI KAPILAR ARDINDA

Olaylara Sayıştay’ın ön yüzünden değil, daha önceki yazılarımda olduğu gibi iç bahçesinden bakalım. Görüneni değil, olması gerekeni ve kapalı kapılar ardında yaşananları aktaralım.

Geçen haziran ayının sonunda yeni Sayıştay başkanı, TBMM tarafından seçildi ve göreve başladı. Seçilen kişi Cumhurbaşkanlığı bünyesinde görev yapan bir bürokrattı. Ne hukukçu ne de herhangi bir denetim tecrübesi bulunmayan bir kişi. İktisat mezuniyeti dışında Sayıştay ile ilintili tek bir yanı yok.

Asıl olan liyakat...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yangını çıkaranlar yok, söndüremeyenler yargıda   26 Ekim 2021 | 70 Okunma Gizliyorlar ama işte vatandaş yapılan Suriyeliler 24 Ekim 2021 | 1.380 Okunma Sedat Peker’in iddiası ilk kez soruşturma ve dava konusu oldu 22 Ekim 2021 | 1.938 Okunma Şimdi de “Medeniyet Kulübü” kuruyorlar 20 Ekim 2021 | 745 Okunma Meclis, parasız yurt açılmasına engel oldu 19 Ekim 2021 | 1.456 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar